Több ponton is aggályosnak találta az Országgyűlés által október 20-án elfogadott egységes mezőgazdasági támogatási rendszer (SPS) bevezetéséről és működtetéséről szóló törvényt Sólyom László köztársasági elnök, ezért normakontrollt kért az Alkotmánybíróságtól, mielőtt a jogszabályt aláírta volna.
Az államfő álláspontja szerint a támogatási jog önállósítása sérti a tulajdonosok érdekét, a múltbeli időponthoz kötött támogatási jogosultság pedig sérti a jogbiztonságot.
Gráf József agrárminiszter az MTI érdeklődésére válaszolva elmondta: bízik abban, hogy az SPS bevezetéséről szóló törvényt elfogadja az Alkotmánybíróság, így a jogszabály 2009 januárjától hatályba léphet. Ezzel ellentétben a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) és a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége (Agrya) tegnap azon véleményének adott hangot, hogy az alkotmányossági felülvizsgálat miatt a törvény nem léphet életbe jövő év januárjától. Mindkét szervezet üdvözölte a köztársasági elnök döntését, mert véleményük szerint az új rendszer bevezetése a vidéken élő polgárok érdekei ellen hatna.
Jakab István, a Magosz elnöke rámutatott: maga az unió sem javasolta a támogatási rendszer hazai átalakítását, s szerinte nem véletlen, hogy az elhanyagolható agrártevékenységgel bíró Málta és Szlovénia kivételével egyetlen új tagállam sem törekedett erre. Budai Gyula szövetségi igazgató emlékeztetett arra, hogy a köztársasági elnök végső soron a Magosz régóta hangoztatott aggályát fejezte ki, miszerint az elfogadott törvény hatása kiszámíthatatlan az érintettek számára, s komoly jogbizonytalanságot szül. Jakab István szerint súlyos hiba, hogy a jelenlegi gazdasági valóságban a kormányzat nem a helyzet stabilizálására törekszik, hanem további bizonytalanságot teremt. Az érdekképviselet szerint a rendezetlen hazai földnyilvántartás, továbbá az agrárstratégia hiánya és az agrárirányítási rendszer felkészületlensége miatt az új rendszer bevezetése kudarcra van ítélve. Ráadásul az esetleges átállás olyan feszültségekhez vezethet, amiket generációkon keresztül sem tudunk majd megoldani. - Tekintettel az államfő döntésére felkérjük a miniszterelnököt, hogy a továbbiakban ne szorgalmazza a törvény elfogadását, értse meg, hogy a vidék többsége azt nem fogadja el - közölte Jakab István.
Font Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke az államfő döntésére reagálva tegnap elmondta: a Fidesz véleménye szerint a törvény eltér az európai normáktól. Emlékeztetett arra, hogy az alkotmányellenesség kiküszöbölésére több módosító javaslatot is benyújtottak, azonban a kormányoldal mindegyiket leszavazta. Dénes Zoltán