Védtelenek lettek a nemzeti parkok (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2005. január 5.
Kevés a benzin, csökkennek a hatósági jogkörök
Beigazolódni látszanak azok az aggodalmak, miszerint az egységes zöldhatóság kialakításának a természetvédelem lett a vesztese. Hatósági kérdésekben gyengült a nemzeti parkok hatásköre, a pénzügyi megszorítások miatt csökkent mozgásterük is.
A környezetvédelem hatósági rendszerének átszervezésé nehéz helyzetbe hozta a nemzeti parki igazgatóságok többségét. Január elsejétől százötvenről hatvanra csökkent a természetvédelmi hatósági ügyekkel foglalkozók száma, ráadásul anyagi gondok is nehezítik a nemzeti parkok munkáját.
A költségvetési támogatás csökkenése miatt a Kiskunsági Nemzeti Parkban például január elsejétől negyven százalékkal korlátozták autó- és mobilhasználatukat. Nemcsak jogkörük, hanem mozgásterük is szűkült Információink szerint hasonló intézkedést terveznek - vagy már életbe léptettek - más nemzeti parkok is.

Az egységes környezetvédelmi, vízügyi és a természetvédelmi hatóság kialakításának az utóbbi terület lett a vesztese - mondta lapunknak Szilvácsku Zsolt, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa. A természetvédelem eddig önálló szakhatóságként általában eredményesen léphetett fel a védett területeket fenyegető beavatkozások ellen.
A zöldhatóság egyik részlegeként azonban aligha tud az eddigi hatékonysággal eljárni. Ez a véleménye a Világ Természetvédelmi Alap magyarországi igazgatójának is. Márkus Ferenc nem az átszervezés szükségességét kérdőjelezi meg; hanem azt, hogy azt egyeden tollvonással, egységesen, a helyi feltételekkel nem törődve, az egész országban végrehajtották.
Az Alföldön (a Hortobágyon, a Kiskunságban és a Körösök vidékén), ahol a nemzeti parkok döntő részben saját kezelésű területek felett őrködnek, előrelépést jelenthet az új szervezeti forma. A Bükkben, a Zemplénben, a Bakonyban vagy a Dráva mentén viszont fordított a helyzet. Ezeken a vidékeken a hatósági feladatkör áthelyezésével a jövőben még az eddigieknél is kevésbé lehet a profitorientált állami erdészeteket természetkímélő gazdálkodásra kényszeríteni. A nemzeti parkok korábban a területeket jól ismerő természet védelmi őrökre támaszkodva végezték hatósági feladataikat. A területi központokban ülő, kis létszámú, helyismerettel nem rendelkező hatósági apparátus aligha lesz képes megfelelő munkát végezni, állítja Márkus Ferenc. A Natura 2000 hálózat kialakítása jelentős többletfeladatokat hozott. Rengeteg vitás kérdés adódhat, de hogy ki fogja ezekben a természetvédelmet képviselni, nem tudni. A  Világ Természetvédelmi Alap szerint megoldást jelenthetne, ha a védett állami erdők vagyonkezelését a nemzeti parkokra bíznák.
A környezetvédelmi tárca vezetői úgy látják, a létszám leépítést ellensúlyozza, hogy az egyablakos zöldhatóság gyorsabb ügyintézést biztosít, és jelentős informatikai fejlesztések kezdődtek.

Szilágyi A. János

 


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.