Már egy éve megjósolták: ha Borsodban elfogy az erdő, a tolvajok Heves megyében bukkannak fel. A jóslat valóra vált.
Tarnaleleszen egy évvel ezelőtt a helyi és a környékbeli erdőbirtokosságok vezetői kezdeményezték egy olyan fórum összehívását, amelyen arról egyeztettek, hogy miként lehetne a jövőben a közeli területeket megvédeni a tolvajoktól, környezetrombolóktól. Az eltelt időszak történéseit összegezték a napokban, a találkozón ott voltak az érintett önkormányzatok vezetői, az erdőbirtokosságok, az Egererdő Zrt., valamint a rendőrség képviselői is.
A megjelenteket Palkovics Ákos, Tarnalelesz polgármestere köszöntötte, majd Kovács Károly, az Erdőbirtokossági Társulás elnöke összegezte a tapasztalatokat. Elmondta, hogy már egy évvel ezelőtt jelezték: ha Borsod megyében lerabolják az erdőket, előbb-utóbb Hevesbe jönnek a tolvajok. Nos, ez mára bekövetkezett. Az augusztusi leleszi falunap után például egy hét alatt húsz köbméter fát loptak el. Az elmúlt évben sok mindennel próbálkoztak a térségben: sorompókat állítottak fel, árkokat ástak a védendő terület mellé, vásároltak egy fényképezőgépet, s a mezőőr is rendszeresen járta a területet, ám úgy tűnik, minden hiába, hiszen a helyzet tovább romlott. A fatolvajok ugyanis megfenyegetik azt, aki fotókat készít róluk, de az egyetlen mezőőr is kapott már halálos fenyegetést. Üzletszerűen folyik a falopás, orgazdahálózat működésével.
Az elhangzottakra reagált Pap János rendőr százados, a Pétervásárai Rendőrőrs parancsnoka, aki hangsúlyozta, hogy a területén lévő több mint tízezer hektár erdőt nem a rendőrségnek kell őriznie, hanem a tulajdonosoknak. Idén tizenhárom ilyen jellegű ügyben nyomoztak, két esetben került bíróság elé az ügy, négy esetben pedig jelenleg is eljárás folyik. A hatalmas területet mindössze egyetlen mezőőr felügyeli, ami lehetetlen állapot. Kitért arra is, hogy az elkövetőket a legegyszerűbben értékesítéskor tudnák elfogni, azonban a kétes elemek rendszerint számlával is rendelkeznek, s ez nehezíti (sokszor lehetetlenné teszi) a bizonyítást. Akadt olyan eset is, amikor egy IFA lefoglalásakor derült ki, hogy az erdész állított ki hamis számlát az értékesítőnek. Falusi László az Egererdő Zrt. képviseletében arról számolt be, hogy a társaság évente négyezer köbméter fa lopását regisztrálja, ez elsősorban a borsodi térséget érinti. Főként Ózd és Arló környéke veszélyeztetett. Heves megyében az a tapasztalat, hogy a tulajdonosok próbálják védeni saját tulajdonukat, ám sokszor hátrányos helyzetbe kerülnek az elkövetőkkel szemben. Az erdésznek ugyanis alig ad jogosítványt az önvédelemre a törvény. A szakember hangsúlyozta, hogy a fórumok nem oldják meg a gondot, mivel össztársadalmi problémáról van szó. Az erdőőrök kiszolgáltatottak, a rendőrség nem képes, a teljes védelemre, a bíróság és az ügyészség nem elég kemény és következetes a fatolvajokkal szemben. Megoldást csak az összefogás hozhat. A polgárőrségnek, az erdőbirtokosságnak és a rendőrségnek össze kellene fogniuk, az orgazdák esetében pedig APEH-ellenőrzést kellene kezdeményezni. A rendőr ugyanis gyanú alapján nem járhat el, az adóhatóság viszont igen.
Dr. Maczkó Ferenc körjegyző úgy fogalmazott, hogy a térségben egyértelműen üzletszerűvé vált a falopás. Véleménye szerint, amíg a bírósági gyakorlatban nem érvényesül nagyobb szigor, addig nem várható változás. Barta Katalin
Megoldási javaslatok is elhangzottak a fórumon
A FÓRUMON ELHANGZOTT: az erdőtörvényben szerepel, hogy csak bizonylattal lehet bármit elszállítani az erdőről, ezért erre kellene jobban odafigyelni. Felvetődött biztonsági szolgálat, a térfigyelő kamerák alkalmazásának lehetősége is, továbbá egy rendőrséget támogató alapítvány létrehozása is. Elhangzott, hogy nem a gépkocsit, hanem a láncfűrészt kellene lefoglalni, továbbá, hogy a kitermelést engedélyezők sorszámozott, külön bélyegzőt alkalmazzanak, és csak a szállítójegy kiállításának napján vihessék el a fát.