Kiskutyák, kiscicák halálos utazása (Népszava)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. február 18. - Állatexport útlevél és oltási bizonyítvány nélkül - Háborognak az állatvédők Hazánkban nem tiltott a kutyák és macskák exportja. Annak azonban, aki ilyenfajta kereskedésre adja a fejét, számos követelménynek meg kell felelnie. A hivatalos felvásárlóhelyek sem éppen idilli helyek az áruba bocsátott állatok számára. Egy-egy rajtaütésszerűén leleplezett illegális szállítmány azonban a kutya-macska export legsötétebb arcát mutatja. Az állatvédők háborognak, a hatóság megpróbálja betartatni a szabályokat.
A kutya-macska export virágzásának legfőbb oka, hogy Magyarországon a házi kedvenceket túlszaporították, ráadásul rengeteg a kóbor állat - mondja Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület elnöke. Nyugaton a kutya, macska keresett „cikk". Az embereket többnyire a szegénység viszi rá, hogy áruba bocsássák állataikat, vagyis leadják őket a gyűjtőhelyeken. Másoknak viszont horribilis hasznuk lesz a potom áron megvett kutyák-macskák nyugati országokba szállításával: a nyugat-európai országokban több száz eurót is adnak egy-egy állatért. A szabály szerint az állatoknak útlevéllel, a veszettség- elleni  oltás  beadásáról tanúskodó bizonyítvánnyal kell rendelkezniük és előzőleg csipet kell beléjük ültetni. Seres Zoltán szerint rengeteg állat ezek nélkül kel hosszú útra, többségük - főleg az egészen fiatalok — általában nem érik meg az út végét. A biztonságos utazáshoz ugyanis megfelelő táplálékra, vízre van szükségük, sőt időnként még is kell állni velük rövid pihenőre. A hat-nyolc hetes kölykök, amelyeket, erőszakkal választottak- el az anyjuktól, kevés reménnyel tehetik meg a nagy utazást.
Az egyesület elnöke nem tartja kizártnak, hogy néhány szerencsétlen kutya kínai vendéglők konyhájában végzi, de arról is van tudomása, hogy Olaszországban, például Milánóban keresett cikk a kutyák prémjéből készült bunda. Seres Zoltán szerint a felelőtlen szaporítás megszüntetésével vissza lehetne szorítani ezt a sok kívánnivalót maga mögött hagyó tevékenységet. Elismeri ugyanakkor, hogy az ivartalanítás költségei hazánkban irreálisan magasak. Egyetlen megoldás a felelős állattartás - mondta.
A lehetőségekhez mérten teljesen normálisan működik a legális kutya-macska kereskedelem hazánkban - véli Pallos László, az Állategészségügyi 'és Állatvédelmi Igazgatóság osztályvezetője. A hivatalos átvevőhelyeken nem nehéz ellenőrizni, megvannak-e az állatútlevelek, van-e tanúsítvány arról, hogy látta-e állatorvos az „árut", azonnal meg lehet győződni róla, hogy a kereskedőnek van-e működési engedélye és a szállításhoz szükséges, engedélyezett járműve. A gondot az illegális kereskedelem okozza, hiszen ez rejtetten működik, így nem kérhető számon. Pallos László leszögezte: nem állítja, hogy a legális kereskedelemben nem találni kivetnivalót. Visszatérő mulasztás, hogy nyolchetesnél fiatalabb állatokat is felvásárolnak és útnak indítanak, ezek pedig egyszerűen nem bírják ki az utat. Az állatvédelem szakemberei gyakran ellenőrzik és leállítják a szabálytalan szállítmányokat, bírságot is alkalmaznak, ilyenkor azonban az jelenti a gondot, hogy mit csináljanak „101 kiskutyával"? Az osztályvezető elégedetten említi, hogy a nyugati partnereikkel való együttműködés folytán nem egy illegális szállítmányt sikerül leleplezni Európa útjain. Pallos László osztozik az egyesületi elnök véleményében: a szaporítok felelősségét kellene számon kérni. Horváth Ildikó

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.