Az elsőrendű vádlott, Balogh Ferenc (50) húsz éve foglalkozik fakereskedelemmel. A Becsvölgye melletti 5,5 hektáros terület 1996-99-ben az övé volt, ekkor két gyertyatartóért elcserélte, majd erdőgazdálkodóként jegyezte. E szerepet a kaposvári férfitől 2006 szeptemberétől az alkalmi munkákból élő Horváth János (55) vette át, aki tulajdonosa is lett az erdőnek. Az ügyeket azonban továbbra is Balogh Ferenc irányította, rendelte meg 2007. januárban a 80 éves erdő gyérítési tervét. Ez alapján 50 köbméter, félmillió forintot érő fát lehetett volna kitermelni. Nem ez volt a terv, mert a munkálatokhoz semmilyen eszközzel nem rendelkező Horváth János 5 millió forint kölcsönt kért ehhez a Balogh Ferenc jegyezte Forest Európa Kft.-től.
A cég adta a gépeket is további 900 ezer forint fejében, no meg a munkaerőt. E közel hatmillió forintos summa fedezetéül a kitermelendő fára jegyeztek be jelzálogot. Márpedig annak értéke - ha szabályosan járnak el - csak töredéke volt a kölcsönnek. Balogh Ferenc ezen túlmenően 2007 márciusában megszervezte a munkásokat, szállította Becsehelyre, s fizette a többi költséget. Ezt azzal indokolták, hogy Horváth Jánosnak épp nem volt pénze.
Két hétig dolgoztak a favágók, s mire az erdészeti hatóság beavatkozott, több mint 328 nettó köbméter, mintegy 4,3 millió forint értékű, leghamarabb 12 év múlva vágásra érett fát döntöttek le. Ráadásul a száraz, beteg példányok zöme állva maradt. A területen ezt követően rövid időn belül felütötte fejét a gaz, elburjánzott a szeder. Megszűnt a természetes megújulás lehetősége. Rendszeres gondozás mellett is közel másfél évtizednek kell eltelni ahhoz, hogy látható legyen, képes-e az újulat megerősödni.
A két férfi tudatában volt annak, hogy engedély nélkül, tehát jogellenesen jár el, ráadásul szakszerűtlenül hajtották végre a műveletet. Ezzel nagymértékben károsították a környezetet, és annak természetes vagy korábbi állapota csak beavatkozással állítható helyre. Ezért Balogh Ferencet 2 év 10 hónap börtönnel, valamint 2 millió forint pénzmellékbüntetéssel sújtották. Emellett elrendelték a korábban rá lopásért kiszabott 1 év 10 hónap börtön végrehajtását is. Horváth János büntetése 2 év börtön, valamint 5 millió forint vagyoni érték elkobzása. A lefoglalt LKT-traktort és a fűrészeket elkobozták.
Az ítéletet az ügyész tudomásul vette, a vádlottak és védőik felmentésért fellebbeztek. Tegnap fő érvként azt hangoztatták a védők, hogy az engedéllyel, illetve az anélkül levágott erdő után visszamaradt terület teljesen hasonló képet mutat. Mindkét esetben csak folyamatos emberi beavatkozás, erdőgazdálkodás eredményeként áll helyre az eredeti állapot. Ezért nem állapítható meg a környezetkárosítás. E nézetet a megyei bíróság nem osztotta, és az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. Arany Gábor