2005. január 12.
Megújuló energiaforrásnak nevezzük mindazokat az energiafajtákat, amelyek az emberi felhasználás során nem csökkennek - mint például a szén -, hanem a felhasználás ütemében újratermelődnek. Ma az emberiség energiaszükségletének jelentős részét, csaknem 80 százalékát az olaj, a szén és a földgáz elégetéséből nyeri. Ezek a források azonban egyszer elfogynak, kimerülnek. Ennél is nagyobb problémát jelent a környezetszennyezés, amit ezeknek a tüzelőanyagoknak a használata okoz világszerte. Nem véletlen tehát, hogy a következő években, évtizedekben jelentős szerep hárul a megújuló energiahordozókra, például a biomasszára, a nap, a szél, a vízi és a geotermikus energiára. Nemzetközi egyezmények, Magyarországra is érvényes kötelezettségvállalások is sürgetik a megújuló enrgiák használatát. A globális felmelegedés mérséklése édekében az 1997-es Kiotói Jegyzőkönyvet aláíró fejlett ipari országoknak 2012-re 5,2 százalékkal kell csökkenteniük szén-dioxid kibocsátásukat az 1990 évihez képest. Az Európai Parlament által 2001-ben elfogadott irányelv a régi 15 tagállamnak előírja, hogy a jelenlegi 13,9 százalékhoz képest 2010-ig 22,1 százalékra növelje a megújuló energiaforrásokból termelt villamos energia hányadát. Az Európai Tanács az új tagállamok szintjére is lebontotta az elérendő célokat. Eszerint Magyarországnak 3,6 százalékos mutatót kell elérnie az évtized végére (jelenleg 0,7 százaléknál tart).
Magyarország földrajzi adottságai a biomasszát és a geotermikus erőforrásokat kivéve nem kedveznek a megujuló energiának. Hazánkban az összes forrás közül a biomassza hasznosításában van a legnagyobb lehetőség. Ha a megújuló energiából termelt villamos energia célul tűzött 3,6 százalékos arnyát el szeretnénk érni, akkor nagy szükségünk lesz a biomasszára. Ehhez - az érintettek szerint - olyan agrárpolitikára van szükség, amely figyelembe veszi a megújuló energia célkitűzéseit, ugyanakkor ki kell alakítani az energetikai ültetvények telepítési és támogatási rendszerét is.
Már vannak hazánkban olyan erőművek, amelyek biomassza tüzelőanyagot használnak fel. Ezek közül három nemrégiben egyesült, hogy egységesen lépjenek fel az új energia meghonosításáért, a jogszabályi háttér és a támogatási rendszer kimunkálásáért.