2005. január 12.
Apátújfalu. A Középső-Ipoly mente Régiófejlesztési Ügynöksége ma, Apátújfaluban mutatja be a térség középtávú fejlesztési elképzeléseit magába foglaló stratégiai tervet. A több mint 300 oldalas dokumentum közel egyéves elemző és adatgyűjtő munka végeredménye, elkészítésére európai uniós forrásokból kapott támogatást a Nagykürtösi járás régiófejlesztési ügynöksége. Az ügynökség kis létszámmal működik ugyan, mindössze három alkalmazottja van, de tevékenységének máris érezhető hatása van a térségben.
A dokumentumban a Nagykürtösi járásban lévő több mint félszáz község és az azokban működő civil szerveződések és társulások adatait dolgozták fel. A térség fejlesztési stratégiáját az érintett önkormányzatok által kínált lehetőségek szabta irányvonal szerint vázolták fel az ügynökség dolgozói. A Középső-Ipoly mente, a Nagykürtösi járás máig Szlovákia egyik. – gazdaságilag és infrastrukturális szempontból – legelmaradottabb területei közé tartozik. Néhány itt lévő településen még mindig több mint 50 százalékos a munkanélküliség, a barnaszénbányászat és a korábban idetelepített gépipar fokozatos leépítése pedig további gondokat okozhat. A régióban a megélhetést korábban a földművelés és a szőlészet biztosította, ezeknek az ágazatoknak a megerősítésével, a vállalkozók segítésével, a lehetőségeinek felvázolásával is foglalkozik a stratégiai tervezet. Az Ipoly mentén elsőrendű, kiemelt kérdésként kezelik a hidak újjáépítésének programját, ebben az irányban idén kedvező elmozdulás várható, a Besztercebányai Kerületi Önkormányzat a hidak tervezésének költségeire 8 millió koronát különített el a költségvetésben. Kiugrási lehetőségként, munkahelyteremtő ágazatként számol a fejlesztési terv a vidéki turizmus beindításával, a borturizmus fellendítésével is. A régió megyei viszonylatban is értékes és számottevő édesvíztartalékokkal rendelkezik, ezeknek a vízforrásoknak az ésszerű felhasználása szintén fellendítheti a gazdaságot és enyhíthet a munkanélküliség gondjain.
A tervezet szerint a gazdaság fellendítéséhez szükséges volna néhány ipari és élelmiszer-feldolgozó üzem beindítására is, ilyen irányú vállalkozói elképzelések pályázati segítését is kiemelten kívánják kezelni. Az Apátújfalun megrendezendő konferencián Jámbor László, az Ipoly menti Falvak Társulásának elnöke, Lukáè Zsolt, az építésügyi és régiófejlesztési minisztérium államtitkára, Hamerlik Richárd, a térség parlamenti és megyei képviselője és Lőrincz Mária, a Középső-Ipoly mente Régiófejlesztési Ügynökség igazgatónője ismertetik a községek és civil szerveződések képviselőivel a fejlesztési tervet, a jövőben, uniós források által nyújtott pályázati lehetőségek elnyerésének módját és a régiófejlesztésben, a térségben eddig elért eredményeket.
SZÁSZI ZOLTÁN