Zengő: retorzióktól tartanak a zöldek (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2005. január 12.
Több mint ötven civil szervezet írt ismét levelet a NATO-nak a Zengőre tervezett lokátorállomás megakadályozása érdekében, arra kérve: cáfolják meg a Honvédelmi Minisztérium (HM) szerintük valótlan állításait. A zöldek úgy látják, a HM továbbra is kitart a beruházás eredeti helyszíne mellett, és a terv megvalósítása érdekében nem riad vissza a titkosszolgálati eszközöktől sem. A szaktárca cáfolja a környezetvédők vádjait.

Újabb levélben fordult a NATO-hoz a Zengő-csúcsra tervezett, nagy hatótávolságú, stratégiai radar telepítése ügyében több mint ötven környezetvédő szervezet, köztük a Civilek a Zen-gó'ért Mozgalom (CZM), a Védegylet, a Greenpeace és a Magyar Természetvédők Szövetsége. A zöldek arról tájékoztatják faap de' Hoop Scheffert, a NATO főtitkárát, hogy a lokátorépítés lehetséges helyszíneiről egy független szakértői bizottság készített jelentést, miután a civil szervezetek tiltakozása megakadályozta a beruházás elindítását, A levélírók kiemelték, hogy a Zengő-bizottság több más telepítési helyet is javasolt, de a Honvédelmi. Minisztérium illetékeseitől azt hallották, hogy a NATO egy másik területen felépülő radar költségeihez nem járul hozzá. Eszerint a NATO nyomást gyakorolna Magyarországra, hogy a lokátorállomás a Zengőn épüljön meg. Mivel a környezetvédők ezt nem feltételezik a katonai szövetségről, azt kérik Jaap de Hoop Scheffertől, erősítse meg: a magyar fél tévesen állítja, hogy a katonai szövetség nem finanszíroz egy másik helyszínen felépítendő lokátort.
A zöldek ismét felhívják a figyelmet arra, hogy a kijelölt építési telek védett természeti területen helyezkedik el, és számos védett növény, illetve növényritkaság élőhelye, ezért természetvédelmi szempontból elfogadhatatlannak tartanak egy ilyen beruházást a Zengő csúcsán.
A levélírók emlékeztetnek arra is, hogy a Zengőre tervezett NATO-lokátor megvalósítása ellen széles körű magyarországi és nemzetközi tiltakozás bontakozott ki. Az ennek hatására megalakított szakértői bizottság vezetője, Láng István akadémikus a Zengőt szintén úgy minősítette, hogy természetvédelmi szempontból a legrosszabb helyszín a lokátor felépítéséhez.
A Védegylet munkatársa, Vay Márton szerint már az is bizonyossá vált, hogy titkosszolgálati, hálózati eszközökkel „puhítják a hegyvédőket," amiről a CZM sajtótájékoztatón számolt be. A mozgalom szerint gyanúsan megszaporodtak a lokátorépítés ellenzői elleni szigorú és gyakori APEH-vizsgálatok, rendőri ellenőrzések, elbocsátások, egyes munkahelyeken listák készülnek a tiltakozásban részt vevőkről, akiket folyamatosan megfigyelnek az összejöveteleiken.
A civilek állítják: azt is tapasztalták, hogy a HM önkormányzati képviselőket és szakértőket próbál rávenni arra, hogy egy általa javasolt nyílt társadalmi vitában a minisztérium álláspontját erősítsék.
Herbert Tamás, a CZM vezetője azt is kijelentette: néhány fát fosz-foreszkáló festékkel újra megjelöltek, s mivel attól tartanak, hogy ezeket a közeljövőben ki akarják vágni, ismét riadóláncot szerveztek a Zengőn.
Bocskai István, a HM szóvivője a szaktárca elleni hangulatkeltésnek nevezte a zöldek által hangoztatott vádakat. Kijelentette: a HM semmilyen munkába sem kezd a kormány végleges döntéséig, és azt nem kívánja befolyásolni.

HARASZTI GYULA

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.