Pályázni lehet a kidőlt tátrai fákra (Magyar Nemzet )

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2005. január 12.
Külföldi vállalkozók szállíthatják el a letarolt erdőt • A csehek adták a legtöbb pénzt a helyreállításra
A novemberi természeti katasztrófa által érintett falvak felhívására több mint kétszázmillió forintnak megfelelő adomány gyűlt eddig össze a Tátra helyreállításának segítésére. Közben nemzetközi pályázatot írtak ki a kidőlt fák feldolgozására és eladására, melynek nyerteseit január 18-án hirdetik ki.

Több pénzt gyűjtöttek össze a Tátra megsegítésére a csehek, mint a szlovákok - derült ki az adományok megoszlásának hétfői nyilvános ismertetésén. A több mint 14 millió cseh korona nagyjából 117 millió forintnak felel meg, míg a szlovákok által összegyűjtött majdnem 13 millió korona körülbelül 83 millió forinttal egyenlő. Emlékezetes, hogy a tavaly november 19-én bekövetkezett tátrai pusztító vihar után polgári egyesületek és más szervezetek gyűjtést kezdeményeztek a Tátra rehabilitációjának segítésére. A gyűjtést Jan Mokos, a környékbeli falvakat tömörítő közösség vezetője - vagy ahogyan a helyi sajtó nevezi, a Tátra polgármestere - koordinálta. Egyidejűleg bizottságot alakítottak, amelynek feladata, hogy összegezze a természet helyreállításáról született különféle elképzeléseket.
- Az adománygyűjtés mellett gyors ütemben halad az elpusztult faállomány feldolgozása is. 2005 végéig a megsemmisült fák csaknem nyolcvan százalékát dolgozzák fel - áll a tátralomnid Tátrai Nemzeti Park Állami Erdőgazdaság minapi jelentésében. A novemberi szélvihar 12 600 hektárnyi területen pusztította el a tátrai erdőséget, amely a nemzeti park területén mintegy 2,45 millió köbméter famennyiséget jelent, nem egészen hárommillió köbméternyi fa pedig a nem állami tulajdonban lévő területeken pusztult el.
Simon Zsolt, Szlovákia mezőgazdasági minisztere úgy tájékoztatott, hogy tekintettel az óriási viharkárra, az érintett területet úgynevezett kereskedelmi mezőkre osztják fel, amelyek feldolgozására és eladására a minap meghirdetett nyilvános versenytárgyalásokon lehet pályázni. A pályázat megtalálható a nemzeti park honlapján (www. lesytanap.sk).
- Egyelőre 95 ilyen mezőnk van, amely a nemzeti park gondnoksága alatt áll - mondta a miniszter egy szlovák hírügynökségi jelentés szerint. Hozzátette: felosztásukat a szakemberek az adott kistérségben használható technika alapján végezték el. A faanyag árát egyelőre nem határozták meg. Simon feltételezi, hogy a külföldi partnerek érdeklődése inkább a faanyag eladásában mutatkozhat meg. Az európai jogszabályok ugyanis lehetővé teszik, hogy külföldiek is indulhassanak a nyilvánosan meghirdetett
pályázatokon. Egy köbméter faanyag átlagosan ezer szlovák koronába kerül, amely nagyjából hatezer forintnak felel meg. A végső árat a szakértők határozzák majd meg, figyelembe véve az érintett mező adottságait.
A tervek szerint legközelebb január 18-án, a zólyomi egyetem pó- diumán tárgyalnak az illetékes szakemberek a Tátra újraélesztésének projektjéről és egyéb szakmai kérdésekről. Ugyanezen a napon hirdetik ki a beérkezett pályázatok győzteseit is. A hírek elsősorban cseh, osztrák és német érdeklődőkről szólnak, magyar vállalkozók jelentkezését nem említették meg.

Bőtös Botond

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.