Csaknem három hónapos heti egy adás után, tegnaptól ismét hetente hat alkalommal jelentkezik a Duna Televízióban a Gazdakör című műsor, amelynek küldetése, hogy az agrárium, és az élelmiszer-gazdaság mellett bemutassa a vidéki Magyarország társadalmi helyzetét, problémáit, az ezektől elválaszthatatlan természet- és környezet megőrzésének lehetőségeit.
A gazdasági válság megtakarításokra ösztökélte a Duna Tv-t, aminek a Gazdakör is áldozatává vált, így 2009 január közepétől már csak hetente egyszer jelent meg a képernyőn a csatorna második legnézettebb műsora - mondta lapunknak Pékár István főszerkesztő, a Duna Tv korábbi elnöke. A műsor stratégiai partnere a Szent István Egyetem (SZIE) gödöllői Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara.
A főszerkesztő kiemelte, hogy a műsort nagyjából ugyanazok készítik, mint akik korábban, de a televízió és az egyetem vezetése is új szemléletű magazint vár el az alkotóktól. Ennek lényege, hogy az agrárium és az élelmiszer-gazdaság mellett bemutassák a vidéki Magyarország társadalmi helyzetét, problémáit, az ezektől elválaszthatatlan természet- és környezet megőrzésének lehetőségeit. „Úgy gondolom, hogy az agrárium gondjainak megértését nagymértékben segíti, hogy társammal együtt húsmarhákkal is foglalkozom. A Nógrád megyei Herencsényben nyolcszáz hektárnyi legelőn kétszáz szarvasmarhát tenyésztünk, bár a farm napi ügyes-bajos dolgaival inkább a társam foglalkozik" - mondta a főszerkesztő. Hozzáfűzte, hogy a gazdálkodás, a marhatartás gyakorlati teendői megértették vele azt a különbséget, ami a fővárosi elit és a gazdálkodó emberek szemlélete között fenn áll. A Gazdakör szerkesztésekor szeretné e tapasztalatokat kamatoztatni, s arra törekszik, hogy a gazdálkodók gondolkodásmódjával közelítsék meg a problémákat.
„Másrészt azt is célul tűzzük ki, hogy pártpolitikától függetlenül, az agrárium jogi-hivatali és a mellőzöttségből fakadó kereteit - a magunk eszközeivel - szétfeszítsük, és a törvényhozók számára megoldási javaslatokat kínáljunk fel" - hangsúlyozta. Hozzátette: elképzelései szerint a SZIE közreműködésével a tudomány eszközeit, és haladó európai uniós trendeket is beépítenék az újság írói munkába. Pékár István kiemelte, hogy a műsor elkészítésénél megpróbálják mozgósítani az egyetemi oktatókat, kutatókat és hallgatókat. Minden műsor része az uniós kitekintés, illetve a szomszédos országok agrárgondjainak a bemutatása is.
Munkanapokon húsz, szombatonként ötvenperces a műsor, kicsit populárisabb, s beszámol az agrárium, a vidék eseményeiről, vásárokról, kiállításokról is. A nézői visszajelzésekről az internetes hírportálon működő fórum gondoskodik, ami biztosítja a gazdákkal az interaktivitást is. SL
Együttműködés a Szent István Egyetemmel
A SZIE Gödöllőn egy 250 négyzetméteres épületrészt biztosított a Gazdakör szerkesztőség stúdiójának, amely HD képminőségű műsorok gyártására is alkalmas. Kezdetben két professzionális kamerával és egy montírozó berendezéssel kezdik a műsorok készítését, majd a közeljövőben egy további montírozót és a műsorok archiválására egy nagy teljesítményű szerver beszerzését tervezik. A műsor költségvetésére az idei év hátralévő kilenc hónapjában 100-110 millió forintot szánnak. A kezdeti befektetés ötvenmillió forintot tett ki, aminek egyik felét a szerkesztőség helyiségeinek kialakítása, míg a másikat a technikai berendezések tettek ki. K