Nyomoznak az eltűnt erdő ügyében (Dunántúli Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. április 7. - Több tízmilliós a feltételezett kár az illegálisan kitermelt fák kapcsán, Mágocson.
Még 2007 őszén tett feljelentést a Komlói Városi Ügyészségen Csepreghy Sándor, a Mágocsi Erdőbirtokossági Társulat volt felügyelőbizottsági tagja ismeretlen tettes ellen.

A feljelentés oka: hűtlen kezelés és folyamatosan elkövetett magánokirat-hamisítás bűncselekményének alapos gyanúja.
Csepreghy Sándor elmondása szerint a társulat 1996-ban alakult 33 taggal, komoly erdőbirtokkal. A folyamatos fakitermelés következtében a terület 60 százalékát kivágták, amely becslése szerint 80-100 milliós értéket képvisel. Az erdőfelújítással és az egyéb költségekkel összevetve számításai szerint minimum 40 milliós árkülönbözet adódott.
 
Hét évig nem tartott közgyűlést a társulat
Nagy valószínűséggel bizonylatok nélkül értékesítették ismeretlen személyeknek a kitermelt fát az elvárt háromajánlatos licitet mellőzve - állítja Csepreghy Sándor -, hiszen a társulat számláján mindennek nem sok nyoma akadt. Az 1996-ban alakult szervezetet egyébként is csak 2001-ben jegyezte be a cégbíróság, miközben a fakitermelés 1996 óta folyamatosan zajlott. 2007-ben, a feljelentés időpontjában már éppen hét év telt el anélkül, hogy közgyűlést tartottak volna, bár hozzáteszi, hogy a tagság megbízott vezetőiben, mert azok falubéliek voltak: kft.-ügyvezetők, vadászok, képviselők. Csepreghy Sándor a rendőrségen elmondta, hogy a társulatnak három pénzintézetben is van számlája, ebből kettőt talán a nem törvényesen befolyó összegek számára tartanak fenn.
 
Hiába a szakértői anyag, a bűncselekmény elévült
Dr. Tóth Aladár, igazságügyi erdészeti szakértő a Komlói Rendőrkapitányság felkérésére dolgozott az ügyön. Megállapítása szerint több mint 7000 nettó köbméter fát vágtak ki 1995 és 2006 között. A fa értéke meghaladta a 40 milliót, termelési költsége pedig a 11 milliót. Csepreghy Sándor szerint történtek olyan kivágások is, amelyeket nem érintett a szakértői vizsgálat, továbbá olyan kötelezően elvégzendő, de elmaradt utómunkálatok, amelyekkel együtt számításai szerint a tényleges kár közel 75 millió forint lehet. A Komlói Rendőrkapitányság azonban elévülés miatt megszüntette a nyomozást. Indoklása szerint valóban felmerül a gyanú, hogy a társulás elnöksége elkövette a folytatólagos, jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettét, de e bűncselekmény elévülésének ideje öt év, amely 2007 tavaszán letelt.
 
A sértettek méltánytalannak tartották a hatósági eljárást
Csepreghy Sándor ezekután a Komlói, majd a Legfőbb Ügyészséghez fordult. Azzal érvelt, hogy a jogtalan fakitermelések és eladások nem szűntek meg 2002 tavaszán, hanem töretlenül folytak 2007-ig, közgyűlési jóváhagyás nélkül. Azzal is érvelt, hogy a nyomozó hatóság egy halom iratot nem vizsgált meg, a dokumentációt nem foglalta le, és így nem is adódott lehetősége az igazságügyi könyvszakértőnek arra, hogy vizsgálódjék. A sértettek, akik családtagjaikat is beleszámolva több százra tehetők, a méltánytalannak gondolt eljárás miatt sajtónyilvánosságot, illetve az országgyűlési képviselőjük által beterjesztett parlamenti interpellációt követelnek.
 
A Legfőbb Ügyészség új eljárást kezdeményezett
A Legfőbb Ügyészség új nyomozást rendelt el az ügyben, és a feladatot újból a Komlói Rendőrkapitányság kapta meg. Dr. Váczi István, a város rendőrkapitánya elmondása szerint kiterjesztett tartalommal kezdtek nyomozni, számos tanút már ki is hallgattak, és a teljes nyomozati anyagot az ügyészség elé tárták. Március 25-én kaptak még egy beadványt, és ez alapján nem kizárt, hogy könyvszakértő bevonására is sor kerül. A folytatás sok tekintetben az ügyészségen múlik, magyarázta a rendőrkapitány, hiszen arra a döntő kérdésre a rendőrség tőlük még nem kapott választ, hogy a feltételezett bűncselekmény valóban elévült-e vagy sem.
 
Megpróbáltuk elérni az erdőbirtokosság elnökségének tagjait is, de vagy nem vállalták a nyilatkozatot, vagy elérhetetlennek bizonyultak.Cseri L.
 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.