2005. január 14.
Kormányhatározat van arról, hogy nem épül vízlépcső Magyarországon
Hosszú szünet után újraindulhatnak a bősi tárgyalások. December végén új kormányhatározat jelent meg a Dunáról. A zöldek ennek alapelveivel egyetértenek, de a rendezést lassúnak tartják, emiatt a Szigetköz további pusztulásától tartanak.
Január végén Győrben folytatódhatnak a magyar-szlovák tárgyalások Bősről - tudta meg lapunk. A magyar kormány a napokban Pozsonyba eljuttatott levelében egyebek között ez a konkrét tárgyalási ajánlat is szerepel. A Dominik Kocinger szlovák kormánybiztosnak címzett dokumentum rögzíti a kormány Dunával kapcsolatos, múlt év végén határozatba is foglalt álláspontját. Ebben a Gyurcsáriy-kabinet ismét kinyilvánította: nem kívánja az eredeti alapszerződésben szereplő alsó vízlépcsőt megépíteni.
Az árvízvédelmi, a hajózási és az energiatermelési problémákat egy átfogó Duna-rehabilitációs program keretében kell rendezni. Mindezt úgy, hogy az a legkisebb természetátalakítással járjon, a természet önszabályozó működését biztosító állapotok jöjjenek létre, a bősi erőmű működése miatt szomjazó térségekbe megfelelő mennyiségű víz jusson. Növelni kell a Duna mentén a természetvédelmi oltalom alá vont területek nagyságát. A konkrét műszaki beavatkozások tervezésénél alapelvként az európai közösségi jog és a nemzetközi szerződések teljesítését írták elő.
A tárgyalások legmagasabb szintű felvételére a kormány év végi döntései teremtettek lehetőséget. A múlt hónapban hozott határozat nemcsak a rendezés alapelveit rögzítette, hanem mandátumot is adott a kormánydelegációnak a tárgyalásokra. Információink szerint kő-, rabban éppen ennek hiánya akadályozta a magas szintű megbeszélések újrakezdését. Ezen túl viszont Persányi Miklós környezetvédelmi miniszternek, illetve az általa kijelölt bősi megbízottnak, Erdey György helyettes államtitkárnak lehetősége nyílik az egyeztetés felgyorsítására. „Ezt szolgálja a mostani tárgyalási kezdeményezés is" - mondta lapunknak Erdey György. Az elmúlt hónapokban csak a szakértői munkabizottságok tárgyaltak, a 2002-es választások óta csak egyszer, tavaly tavasszal; egyeztetett egymással a magyar és a szlovák kormánydelegáció. Igaz, a háttérben több konkrét program is indult. Uniós forrásokból elkezdték a Szigetköz alsó szakaszán a vízpótlás javítását, és dolgoznak már a szigetközi tájvédelmi körzet bővítésén is.
A civil zöldmozgalmak egyetértenek ugyan, a kormányhatározatban szereplő alapelvekkel, de lassúnak, nehézkesnek tartják a kormány Duna-politikáját — mondta Hajósy Adrienne, a Magyar Környezetvédők Társaságának vezetője. Szerinte hiányoznak a határozatból a konkrétumok is, nem szabtak ugyanis határidőt a megegyezésnek, nem rögzítették, hogy mennyi vizet igénylünk Szlovákiától egy új dunai vízmegosztás keretében. A rendezés elhúzódása végzettes következményekkel járhat - mondta Hajósy. Felméréseik szerint ugyanis napról napra romlik az élőhelyek állapota. A megegyezés késlekedése miatt pedig nő a rehabilitáció költségigénye.
Szilágyi A. János