Toportyánok tizedelik a vadállományt Pirtó és Kunfehértó környékén. Az aranysakálok már a bárányokra is rákaptak.
Hazánkban már kipusztultnak nyilvánították az aranysakálokat, de az 1990-es években megkezdődött a faj visszatelepülése Magyarországra. A Balkán felől érkező ragadozónak - melyet nádi farkas, toportyán vagy éppen csikasz néven emleget a népnyelv - nincs hazánkban természetes ellensége, ezért az állomány fokozatosan gyarapodik.
Az aranysakál Bács-Kiskunban, Somogyban és Baranyában érzi legotthonosabban magát, 90 százalékuk ezekben a megyékben él. A vadászok, de már az állattenyésztők sem örvendenek túlzottan a jelenlétüknek.
Maguktól kezdtek visszatelepedni hazánkba a kipusztultnak hitt állatok.
Az aranysakál mindent elfogyaszt, de fő tápláléka a hús. Az étlapjukon előkelő helyet foglalnak el az apróvadak és a rágcsálók, de nem vetik meg a vadmalacok, szarvasborjak húsát sem.
Már vemhes őzet is elejtettek a gyakran falkában vadászó sakálok - mesélte Korda Tibor halasi vadőr, akitől megtudtuk, hogy az emberlakta vidékekre -is bemerészkedtek a csikaszok. Kun fehértón egy bárányt ragadtak el egy karámbol.
- Sok kárt okoznak a vadállományban, de nagyon rafinált, rejtőzködő állatok, ezért nehéz őket elejteni. Nincs pontos adatunk a populáció nagyságáról. Tapodi Kálmán
Sakáléknál egy életre szól
AZ ARANYSAKÁL nőstények már kilenc hónapos, a kanok viszont csak kétéves korukban válnak ivaréretté. A sakáloknál a párválasztás az esetek többségében egy életre szól. A koslatás időszaka január-február (március) hónapokra esik. A nőstény mindössze egy hétig képes a fogamzásra.
A VEMHESSÉGI IDŐ ezeknél az állatoknál 60-62 nap. A kotorékokban április végén, május elején születnek meg a kölykök. Az átlagos alomnagyság 4-5 kölyök.
Négy kis sakál életét mentette meg az egyetemista lány
FRANKHAUZER NIKOLETT (26) és kutyája Angié, néhány éve - még kaposvári egyetemistaként - négy kis sakál életét mentette meg. Az árván maradt kölyköket az éppen ál-vemhes rottweiler - mint gondos pótmama – szoptatta. A kecskeméti származású agrármérnök a szakdolgozatát is az aranysakálokról írta.