Az erdészek gyakran kapnak e-maileket, leveleket, amelyekben az erdőjárók fényképekkel illusztrálják a szerintük értelmetlen fakitermelés „eredményét". Volt olyan, aki egyenesen természetkárosító bűncselekménnyel vádolta az erdészeket. Pedig a zöldruhásoknak is éppen elég álmatlan éjszakát okoz a Vas megyei erdők pusztulása. E témáról tartottak sajtótájékoztatót tegnap a Szombathelyi Erdészeti Zrt.-nél, ahol Szép Tibor vezérigazgató-helyettes és Nagy Imre, a Vas Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Erdészeti Igazgatóságának igazgatója magyarázta el, miért van szükség a kívülállók számára értelmetlen, pusztításnak tűnő kitermelésre.
Szép Tibor egy a Kőszegi-hegységben készült fotó bemutatásával indította a tájékoztatót: a kép valóban lehangoló, a Vöröskeresztnél 2,4 hektárnyi területről kellett kivágni a lucfenyőt. Az ok nem újkeletű: 2006-ban lapunkban is beszámoltunk arról, hogy az enyhe teleket átvészelő szú megtámadta az őrségi és a Kőszeg környéki lucosokat. A kármentés azóta is folyik: Vas megyében az elmúlt néhány esztendőben évi 150 ezer köbméter fát kellett kivágni egészségügyi okok miatt. (Ez a mennyiség az erdészeti zrt. éves fakitermelésének a felét tette ki.) A kitermelés viszont elkerülhetetlen, amolyan szükséges rossz volt, hiszen a beteg lucosokról átterjedt volna a betegség a többi fára. Szép Tibor azonban hangsúlyozta, hogy a szúkár csak okozat, mégpedig a globális felmelegedés következménye. A vezérigazgató-helyettes egyúttal a szomorú tényt is kimondta: a vidékünkön nem őshonos lucosok immár menthetetlenek, előbb-utóbb eltűnnek az erdeinkből. A legnagyobb baj azonban az, hogy a többi fafaj is veszélyben van: a Kőszegi-hegységben például nyolcvanéves bükkfákat tarolt le a januári szélvihar. Mi lehet a megoldás? Az erdészek szerint fel kell gyorsítani a generációváltást az erdőkben: ugyanis a nyolcvan-kilencvenéves fák már nem tudnak alkalmazkodni a jelenlegi klimatikus viszonyokhoz. Márpedig ha valamilyen természeti csapás következtében tűnnek el, akkor a genetikai érték is elveszik. A hatóság részéről Nagy Imre nyugtatta meg az erdőért aggódókat, mondván: szerencsére nemcsak az erdészet, de a magánerdő-tulajdonosok is eleget tesznek a kitermelés utáni felújítási kötelezettségüknek. NAGY ILDIKÓ
A melegedés és a szárazodás a mérsékelt övi erdőtakaró alsó határán tömeges pusztulással járhat. Ennek első jelei a Földközi-tenger mentén már észlelhetők. Magyarországon a klimatikai, ökológiai adottságok miatt erőteljesebben jelentkeznek.
Elsősorban Vas, Zala és Somogy megyében okozott nagy károkat az elmúlt évtized időjárása: e megyék erdőgazdaságainak tevékenysége évek óta szinte csak a károk felszámolására irányul.
A szakemberek az erdőövek (bükkös, tölgyes, cseres, erdőssztyepp, sztyepp, félsivatag) eltolódásával számolnak. A bükkös helyét a tölgyes, a tölgyesét a cseres veheti
át. Ezt a vándorlást a fafajok spontán migrációval nem tudják követni.