Mesebeli becenevet kapott Gyűrű Jánosné. A bogyoszlói asszonyt a falubeliek Öreg nénének hívják, Jutka néni több sebesült őznek is segített az elmúlt években, a kicsiket kamillás tehéntejjel itatja, amelyik állatnak a lába tört, sínbe teszi. Eddig hat gida kapott új életet kezei között.
Nem a Mátraalján és nem is a falu szélén lakik Jutka néni, mégis kiérdemelte; hogy Öreg
nénének szólítsák. Az első sete-suta kedvenc még 1969-ben került hozzá, ám azóta több állatkát is megmentett.
- Mucinak neveztük el, a férjem az ölében hozta haza az erdőből, mert a kis állat a nagy melegben a fűben lapult és elkaszálták a lábát. Házilag készítettem sínt, abban gyógyulgatott - meséli a Borsnak Jutka néni.
Az asszony állatorvoshoz is elment tanácsot és fájdalomcsillapítót kérni, hogy a gida ne szenvedjen sokat. Muci teljesen felépült, néhány hónap múlva a győri állatkertben talált új otthonra.
- Sajnáltam odaadni, mert nagyon megszerettük, de úgy gondoltam, ott mégiscsak jobb helyen lesz. Egy év múlva meglátogattam, ácsorgott a kifutóban a többi őz között, és ahogy kimondtam a nevét, azonnal a kerítéshez szaladt. Nem is akartam elhinni, hogy ennyi idő után még megismert - emlékszik meghatottan a gyógyító. Muci után a következő kis páciense Bambi, Panka, Matyi, Pici és Peti volt. Egyikük még meglepetéssel is szolgált: vemhes volt, és öt kisgidát szült.
A mai napig nem felejtem el, ahogy itt cseperedtek az udvarban a libákkal és a pulykákkal.
Az állatorvos tanácsára kamillás, tehéntejjel cumiztattam őket - magyarázza Öreg néne. Az asszony szerint amelyik őz ember közelébe kerül, soha többé nem akar visszamenni az erdőbe. Erre Peti volt az élő példa.
Szegény annyira megijedhetett valamitől, hogy kiugrott a kerítésen, de nem ment messze, csak a szomszéd kertjéig jutott. Átöleltem a nyakát, és együtt hazasétáltunk. Gergely Judith
2009. július 8. – Sínbe teszi az állatok törött lábát, kamillás tejjel cumiztatja az elárvult kicsiket