Farkaskaland a Lencsésin (Békés Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. július 3. - ARANYSAKÁL Egy hónapig incselkedett a ragadozó a csabai vadásszal

Aranysakált, népi nevén nádi farkast terített le nemrég Békéscsabán Erdei Ferenc. A Dunántúlon invázióról beszélnek, Békésben az állandó állományt tízre becsülik.
Az aranysakál május óta incselkedett Erdei Ferenccel. Ahogy az a BEOL.hu hírportálon is olvasható, a békéscsabai halőr a Lencsésin, a Dajka-kerteknél korábban öt-hat alkalommal észlelte a ragadozót.
— Az elejtés napján borús idő volt, már nappal elkezdte hajtani a vadakat. Az őzek riasztottak, kifutottak a napraforgóból, s egy darabig az aranysakál a mezőn is üldözte őket, majd visszahúzódott a takarásba — magyarázta Erdei Ferenc, aki vendégvadászként fogott fegyvert az Alföld Vadásztársaság területén. Este hat körül ment fel a magaslesre és 20.35 órakor tűnt fel a ragadozó A rókákkal ellentétben amikor előjött, soha nem ült le. Most is folyamatos mozgásban volt, futtában lőttem. A hátulját érte a golyó, a következő az oldalát — mesélte Erdei Ferenc, akinek nevezetes zsákmányáról egy napon belül már tudott a megyei vadászközösség.
A 17-18 kilós ragadozó mindig magányosan járt, egy kivert kan lehetett. A bundája már a szűcsnél van, a koponyája kikészítésre vár. Jeles, de nem az egyetlen különleges darab Erdei Ferenc trófeái közt.
A gazda büszkesége a Geszten lőtt gímbika 7,2 kilós, páratlan 14-es agancsa. Erdei Ferenc most a Bükkbe, vaddisznóvadászatra készül.
Aki aranysakált akar lőni, a Dunántúlon a legjobbak az esélyei. Az országban évente 300 körüli példányt ejtenek el. Bár a ragadozó Békés megyében is megtelepedett, kevés van belőle, s igen ritkán kerül puskavégre. - Jellemzően Kötegyán, Csabacsűd, Battonya, Gyoma-endrőd határában észlelték. A nádasokhoz különösképp vonzódik, kedveli a folyó menti galériaerdőket és a felgazosodott | gyepeket - tudtuk meg Zuberecz Tibor megyei fó'vadász-tól, aki a megyei állandó állományt 10 példányra becsüli. Ez is pont elég, hiszen veszélyesebbek, mint a rókák, mert míg azok magányos vadászok, az aranysakál falkában támad. A 15-17 kilós állatokból ha négy-öt összeáll, akkor nemcsak az őzekkel, de még a dámborjakkal és tehenekkel is könnyen elbánnak. Csath Róza

Hiúzt láttak pár éve
AZ ARANYSAKÁL-esetek nem mindennaposak a megyében, ám feltűntek már ritkább ragadozók is ezen a tájon. Pár éve például hiúz, amely a Bihari-hegyekből kalandozhatott át. A farkas is fel-fel bukkan, elsősorban a keleti erdősült területeken. A 2002/3-as kemény télen is észlelték és tavaly is, Gyulavári térségében. Vélhetően a galériaerdők mentén húzódott le a Bihari-hegyekből.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.