Külön konyhát vezetnek, csak emberi fogyasztásra is alkalmas finomságokat, főznek az egyetlen magyar kopófalkának a sümegi váristállóban. Marha-pacal-lakomát azonban csak akkor kapnak jutalmul, ha elfogták a „vadat".
Magyarországon az 1860-as években betiltották a kutyás vadászatot, azóta a „rókalovas" ánizsteát csepegtet a nyeregtáskából, ennek a nyomát követi a falka, azt meg a lovasok. Capáriék 1997-ben hozták Sümegre az első kutyákat Franciaországból, ma 38 kutya van. Egyformák, de gazdájuk mindegyiket a nevén szólítja: Janka, Csavargó, Kócos, Bogi - kiabál.
- A falkavezér Napóleon, de sajnos öregszik - meséli Capári Róbert. - Borka a megtisztelő poszt várományosa, a látszat ellenére persze ö is kan. Rajta már kicsi korában látszott, hogy gyorsabb, ügyesebb, jobb nyomkövető, mint társai.
A falka szélvész sebességgel száguld a vadat helyettesítő fektetett nyom után. Sebességük elérheti az óránkénti negyven kilométert. Imádják a feladathelyzetet, amikor annyira felmegy bennük az adrenalin, hogy képesek végkimerülésig hajszolni magukat.
Gazdájuk most arra készül, hogy körbeviszi őket az országban, népszerűsítve ezt a feledésbe merült sportot. (a. a.)
2009. július 10. - Nevén szólítja mind a 38, szemre majdnem egyforma kutyáját az egyetlen magyar kopófalka gazdája, Capári Róbert. Napóleon a falkavezér, igaz, a vad szaga helyett ánizs vezeti. A fura hobbi kedvéért messze földről utaznak ide a lovasok.