2005. január 8.
Házat, szállodát, éttermet mosott el a szök?ár, autókat dobált egymásra, buszokat tört ketté. A természeti környezetet kevesebb kár érte.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy jóval kisebb károkat okozott volna a szökőár, ha az ember turisztikai okokból nem pusztítja el a szigetek partjait védő korallzátonyokat, illetve nem irtja ki a mangroveerdőket. A zátonyok csillapítják a hullámok erejét, a kissé megfékezett áradat tovább gyengül a mangrove miatt. Az őslakosok ezért nem irtották ki a fákat. Ezek az erdők természetvédelmi szempontból egyébként nem jelentenek különösebb értéket, a fajgazdagság mintahelyét nem ezek a területek jelentik.
Jóval nagyobb csapás érte a világ egyik legnagyobb fajgazdagságú élőhelyeit, az Andaman-szigetek korallzátonyait. 2001 áprilisában egy nemzetközi tudóscsoport tizenhárom helyszínen elemezte az ottani élőlényeket. 147 korall élőlényt azonosítottak be, ezek közül 111-et először akkor határoztak meg. "Képzelhetik mi lehet ott, ha enynyi értéket mindössze tíz nap alatt határoztak meg a kutatók" - ismertette a helyi értékeket a BBC-nek Sudeshna Mukherjee, kalkuttai zoológus. Nos, a hullámok ezeket a zátonyokat tépázták meg alaposan, de jelentős károkat okoztak a partról a tengerbe sodort nagyobb tárgyak is. Persze azt sem szabad elfelejteni, hogy az ember is napról napra ártott a különleges élőhelynek. A tengeri búvárkodás egyik legfelkapottabb helyének számító Andaman-szigeteket 1980-ban alig tízezer turista látogatta meg, tavaly már 100 ezer búvár merült a mélybe.
A délkelet-ázsiai szökőárnak egyébként vadon élő állatok alig estek áldozatul, ami tovább erősíti azt a régi feltételezést, hogy az állatok a természeti katasztrófákat valamiféle hatodik érzékkel előre látják. Srí Lankán vadállatok nem pusztultak a természeti csapásban, a mentő alakulatok állati tetemekre nem bukkantak - miközben emberek tízezrei estek áldozatul. Pedig a víz 3,5 kilométer mélyen benyomult Srí Lanka legnagyobb vadvédelmi területére, a Yala Nemzeti Parkba is. A park több száz elefánt, sakál, szarvas, krokodil otthona, és közülük egy sem pusztult el. (A személyzet nagy részének eltűnése miatt jelenleg zárva tartó parkot a világ egyik legkitűnőbb leopárdmegfigyelő központjaként is számon tartják.)
A zoológusokat nem lepte meg a Srí Lanka-i park példája. "A vadon élő állatok nagyon érzékenyek. Hallásuk rendkívül éles, valószínűleg a szökőár közeledtét már messziről hallották. Ugyancsak érzékelhették a légnyomás apró változásait" - nyilatkozta a BBC-nek Debbie Martyr, szumátrai tigrisvédő. A változásokat érzékelve az állatok biztonságosabb helyekre vándoroltak. Az állatok "hatodik érzékével" kapcsolatban sok legenda ismert. Természetesen a tudományos bizonyíték kevés a vadállatok e különleges érzékére, laboratóriumi keretek között nem lehet tesztelni.
Ö. Z.