Kommentár: 2005. január 14.
Jó ideje sejtjük, hogy a politikusok és közjogi méltóságok vagyonnyilatkozataiból sok mindenre fény derül, csak a szóban forgó személy valódi anyagi helyzetére nem. Az örökségből kapott festményt, a használt perzsaszőnyeget, a 20 éves Trabantot buzgón beírják ugyan, de a gyerek nevére vett új autó, a külföldi bankban nyitott kontó, vagy a nagy értékű ajándék bizony sokszor kimarad. A szülők, testvérek és gyerekek nevén levő értéktárgyakról eleve nem kell számot adni, a többi esetben pedig arra gondolnak: minek fordítsák maguk ellen a közvéleményt azzal, milyen jól megy nekik. Ráadásul nyugodtan sumákolhatnak, hisz ha mégis kiderül a "tévedésük", legfeljebb egy parlamenti vizsgálattal és a sajtó kellemetlenkedésével kell szembesülniük. Büntetés nincs.
Most épp Polt Péter került sorra, neki kell számot adnia vadásztrófeájáról. Ér-e annyit az az agancs, hogy be kellett volna vennie a vagyonbevallásba vagy sem? - ezt próbálta megállapítani zárt ülésén az illetékes bizottság. A legfőbb ügyész selejtnek minősítette az általa kilőtt állatot, s csekély értékűnek a trófeát, de megszólalt már az ügyben az agancsot több százezerre becsülő somogyi fővadász is.
Orbán Viktornak, Medgyessy Péternek, Magyar Bálintnak, Juhász Ferencnek és Torgyán Józsefnek is megvolt a maga "agancsa", azaz háza, villája. Nem tudták indokolni vagyongyarapodásukat, ami alól elsőként Torgyán találta meg a kibúvót, s gyorsan feltüntetett bevallásában egy banki kölcsönt. Az ötletet később átvették, baráti kölcsönt kapott például Orbán és Juhász is - legalábbis papíron. Hogy a valóságban is így volt-e, azt már nem firtatja senki, csak az érintettek tudják.