2005. január 15.
Január 15-re befejeződik a kormány döntésének megfelelően a földművelésügyi tárcánál is a létszám leépítés, illetve átcsoportosítás. A szakmai szervezeteknek és a kamaráknak a korábbiaknál több feladat jut a gazdálkodók támogatásában.
A minisztérium jelenlegi 660 munkatársának 17 százaléka, mintegy 120 ember, a háttérintézményektől pedig ezer dolgozó távozik munkakörének megszűnése miatt, illetve vonul nyugdíjba - nyilatkozta a Népszavának Dékány András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) szóvivője. Az átcsoportosításra, karcsúsításra egyebek mellett az uniós tagsággal járó követelmények miatt került sor. A szaktárca szóvivője fölhívta a figyelmet arra, hogy a közösség előírásainak megfelelően élesen el kell választani a törvényhozói és a hatósági tevékenységet. Ez a kötelezettség is a változtatásokra ösztönözte az agrárminisztériumot. Az átalakítás természetesen érinti a vezetői szintejet is, így például az eddigi öt helyettes államtitkári poszt a feladat megosztást követően négyre csökken.
A háttérintézmények 17 ezer 200 munkatársa közül mindössze ezren távoznak majd, s ennek oka, hogy a kutatás, fejlesztés továbbra is elsőrendűen fontos feladat, tehát a tudományos műhelyek tevékenységére ezután is számít az agrárminisztérium. Ezen kívül pedig a szolgáltató álam kiépítésének szándéka az, hogy a hatósági munka minél közelebb kerüljön az állampolgárokhoz, ebben az esetben a gazdálkodókhoz. A tárca tovább erősíti a területi irodák szakmai színvonalát, a legjobb szakemberek alkalmazásával. Elsődleges feladat, az uniós pályázatok megismertetése, a felkészítés, az elbírálása, illetve a kifizetés. Ezek figyelembe vételével kell ki-, illetve átalakítani az intézményrendszert.
Az utóbbi időszakban több érdekvédelmi szervezet is tiltakozott a falugazdász hálózat fölszámolás ellen. A földművelésügyi minisztérium eddig és ezután is elismeri a falugazdászok érdemeit a SAPARD program sikeres pályázatinak támogatásában, de a csatlakozást követően megváltozott a támogatási rendszer, és más intézményrendszer foglalkozik a regisztrált, piacra termelő, a versenyszférában dolgozó gazdákkal, illetve az ős-, vagy kistermelőkkel. Utóbbiak támogatásában az eddigieknél nagyobb szerephez juthatnak a szakmai szervezetek, a kamarák.
Bihari Tamás