Vezérváltás után az erdőgazdaság (Kisalföld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009.07.07. - Győr-Moson-Sopron - Az erdőgazdaság új vezérigazgatója stabilnak látja a vizsgálat alatt álló társaság anyagi helyzetét, s kompromisszumokkal újra vadgazdálkodna Felső-Szigetközben, ahol hamarosan földtulajdonosi közgyűlést tartanak.

Orbán Tibor egy hónapja vette át a Kisalföldi Erdőgazdaság (KAEG) Zrt. vezérigazgatói posztját a nyugdíjba vonuló dr. Magas Lászlótól. Nincs könnyű dolga: megoldandó gondok is várnak rá.

– Kellemetlen helyzetben, a nemzeti vagyonkezelő vizsgálata alatt vette át az erdőgazdaság irányítását: igaz, így is tizenketten pályáztak a posztra. Miért vállalta a feladatot?

– Huszonhárom éve dolgozom a szakmában, lassan két éve a KAEG Zrt.-nél, s kihívásnak éreztem a megbízatást. A kezelésünkbe tartozó erdőkben a hosszú távú „természetközeli" gazdálkodás megtartása mellett a társadalmi megítélésünkön szeretnék javítani. A vállalat szempontjából nagyon fontosnak tartom az együttműködést a civil szervezetekkel. Tapasztalataim szerint ebben a kérdésben helyenként voltak hiányosságok, ezen szeretnék változtatni.

– Térjünk vissza a vizsgálathoz. A vagyonkezelő „túlzott kockázatvállalással megkötött" határidős devizaügyletek miatt ellenőrzi szerződéseiket. Tudják már, mekkora összeget veszítettek ezeken az üzleteken?

– A vizsgálat jelenleg is tart, nem tudok eredményéről nyilatkozni. Stabil likviditási helyzetben vettem át a társaságot, anyagi gondokra utaló jelek nincsenek: szeretnénk megőrizni ezt a pozíciót. – Évek óta tartanak azok a perek, melyek a felső-szigetközi vadászati jogért indultak. Jelenleg a KAEG Zrt. van „körön kívül", ám néhány földbirtokos jogi harca az erdőgazdaságnak kedvezhet. Miként látja ezt a hercehurcát?

– Szintén egy folyamatban lévő ügyről van szó, melynek nagyon nehéz megjósolni a végkimenetelét. Társaságunk közel ötven évig gyakorolta a vadászati jogot a Felső-Szigetközben: 2007-ben veszítette el azt. Nem titok: az érintett húszezer hektáron szeretnénk újra szerepet vállalni a vadgazdálkodásban, ha lehet, akkor a kezelésünkben lévő erdőállomány nagyságáig. Mindezt azonban oly módon, hogy békére törekszünk, és kompromisszumkészek vagyunk. Tudomásom szerint a mezőgazdasági és szakigazgatási hivatal kényszerhasznosításra kötelezte a földtulajdonosokat. Emiatt egy hónapon belül kitűzik a tulajdonosi közgyűlés időpontját.

– A Szigetközi Természetvédelmi Egyesület (Szite) nemrégiben nyíltan bírálta erdőfejlesztési tervüket. Azt nyilatkozták, hogy a KAEG Zrt.-t csak a gazdasági érdek hajtja, s az elképzelés megtorpedózza a szigetközi nemzeti parki reményeiket...

– A tervet a szakigazgatási hivatal felkérésére balatonfüredi kollégáik készítették, mi támogattuk az elképzelést. Felvettük a kapcsolatot a Szitével, tárgyalunk a kérdésről, s vélhetően megoldást is találunk. Az akáctelepítések, erdőfelújítások nem védett területen történtek a vállalatnál: természetvédelmi oltalom alatt lévő részeken a számunkra jóval súlyosabb anyagi terhet jelentő őshonos fajokat ültetünk. Ez a jövőben is így lesz.

– Politikai körökben sokan az erdőgazdaságok privatizációjáról beszélnek. Lát esélyt ennek megvalósulására?

– Tudomásom szerint központi törekvés, hogy az erdővagyon hosszú távon továbbra is állami kezelésben maradjon, de a kérdésére a választ politikai körökben kell keresni. CSÉFALVAY ATTILA


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.