A főhercegnő férjével két gyermeket nevel, szeretnek utazni, síelni a tiroli hegyekben. Vele készült exkluzív interjúnkból kiderül, hogy az emberek inkább barátságosak a neve hallatán, kislánya Sisi nyomán hercegnőnek készül, ő maga pedig nem cserélne neves felmenőjével.
– A főhercegnői rang illeti meg önt és nővérét, de a családja nem használja a titulust. Miért nem?
– Ausztriában hivatalosan már nem engedélyezik.
– Ezek szerint nincsenek protokollfeladatai?
– A családi összejöveteleken, ünnepeken kívül nincsenek.
– Tartják a kapcsolatot a kiterjedt Habsburg rokonsággal? Az összejöveteleken Habsburg Ottó is részt vesz?
– Inkább az ausztriai rokonsággal tartjuk a kapcsolatot. Keresztelőkön, esküvőkön, temetéseken és születésnapokon találkozunk, ahogy minden más család. Habsburg Ottó már idős, nem annyira mobilis, ritkán jelenik meg.
– Hogyan él egy mai Habsburg főhercegnő?
– Tulajdonképpen ugyanúgy, mint a többi modern nő. Egy néhány hektáros kis farmon gazdálkodunk Linztől félórányira, a Dunánál. A férjemmel mindketten mezőgazdasági technikát tanultunk. Bioalma-ültetvényünk van, emellett főként erdészettel, erdőgazdálkodással foglalkozunk és neveljük a két gyermekünket. Nagyon jó vidéken élni!
– A Habsburg név összefonódott az európai és a világtörténelemmel. Hogyan reagálnak az emberek a hétköznapokban és az utazásaik során, ha meghallják a vezetéknevüket?
– Amikor utazunk, nem írjuk ki az autóra a nevünket. Otthon teljesen normálisan és barátságosan. Néha autogramot kérnek, olykor pedig rajongókkal találkozunk, akik örülnek nekünk. Persze nem mindig könnyű, érnek negatív élmények is, mert nem mindenki szerette a császári házat.
– Mit jelent önnek Sisi öröksége?
– Nagyon szép és megtisztelő örökség, a kislányunk már most lelkesedik a Romy Schneider-féle Sisi-filmekért. Ahogy minden lány, ő is arról álmodozik, hogy hercegnő lesz.
– Ön is álmodott erről kislányként?
– Természetesen, mi is a Sisi-filmeken nőttünk fel. És tudatosan is, elvégre valóban hercegnők vagyunk. Egy kastélyban nőttünk fel a nővéremmel. Szép volt, izgalmas és romantikus.
– Gyakran összehasonlítják az ükunokákat Erzsébettel?
– Igen, nagyon! Újra és újra felfedeznek hasonlóságokat. Mindenki másképp látja, hasonlítunk-e vagy sem. Én magam nem tudom megmondani.
– Erzsébet királyné nagyon szerette Magyarországot és a magyarokat. Hidak, közterek, egész városrész is viseli a nevét, mint például Pesterzsébet. Mennyire ismeri az országunkat?
– Tudom, hogy Erzsébet királynénak rengeteg rajongója volt-van Magyarországon, és a hivatásomból kifolyólag tanultam az ország mezőgazdaságáról. Olvastam a fővárosról és a nagyvárosokról, két napot töltöttünk Budapesten, és meghívtak minket az Elisabeth bemutatójára a Szegedi Szabadtéri Játékokra. Szeretnénk még visszatérni, hogy jobban megismerjük az országot.
– Mivel foglalkozik a szabadidejében? Szokott jótékonykodni?
– Sportos család vagyunk, kirándulunk, telente síelünk, snowboardozunk a tiroli hegyekben. Gyerekként lovagoltam is, mint Sisi, de már nem ülök lóra. Szívesen utazunk, igyekszünk megismerni a legtöbb európai várost és a világot, amennyire lehet. A kedvencem Prága, Európán kívül Marokkóban is nagyon jól éreztem magam. Megjelenek bizonyos jótékonysági eseményeken is: bálokon, megnyitókon, kiállításokon, és szeretek színházba járni.
– Ha már a színháznál tartunk, hogy tetszett Lévay Szilveszter és Michael Kunze Sisiről szóló darabja, az Elisabeth?
– Nagyon szeretjük, a férjemmel mindketten nagy rajongói vagyunk. Már több alkalommal láttuk, de szabadtéren és magyar nyelven most először.
– Melyik időszakot találja szebbnek? Erzsébet korát vagy a mai világot?
– Azt hiszem, mindkettőnek megvan a maga előnye és hátránya. Annak idején körülrajongták a nőket, ami szép lehetett, de mint emancipált nő, szívesebben élek a mai világban. Azt hiszem, Erzsébetnek is jobban tetszett volna a mi korunk, hiszen ő is igazán felvilágosult asszony volt. Semmiképpen nem cserélnék vele. FARKAS JUDIT
A Habsburg-törvény
Német-Ausztria parlamentje 1919. április 3-án hozta meg a törvényt, amely a Habsburg–Lotaringiai család tagjainak és vagyonának jogállását szabályozta az első Osztrák Köztársaságban, az I. világháború befejezése és az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlása után. Megvonta a ház tagjainak uralkodói címeit és jogait, kitiltotta őket a köztársaság területéről, a visszatérést lemondó jognyilatkozat megtételéhez kötötte. A törvény a Habsburg–Lotaringiai-ház teljes vagyonát az állam javára elkobozta. Hatályát 1935–36 között részben felfüggesztették, 1939-ben a náci megszálló hatalom ismét hatályba helyezte, 1945-ben a második Osztrák Köztársaság eredeti, 1919-es formájában alkotmányerejű törvénnyé emelte. 1955-ben az osztrák államszerződésbe is belefoglalták. Az elkobzott Habsburg-vagyon visszaszolgáltatásáról ma is jogviták folynak. (Forrás: Wikipédia)
Erzsébet királyné, az emancipált
Erzsébet Amália Eugénia, becenevén Sisi (München, 1837. december 24–Genf, 1898. szeptember 10.) osztrák császárné, magyar királyné, Ferenc József felesége volt. A kor egyik legszebb nőjének tartották, máig az egyik legnépszerűbb történelmi személy Magyarországon. Eredetileg nővérét szánták Ferenc József feleségének. 1855-ben született első gyermeke, Zsófia, 1856-ban Gizella. 1858-ban megszületett Rudolf trónörökös, Sisi rá egy évre betegsége miatt elutazott. Két év után tért vissza a bécsi udvarba szellemileg megerősödve, ettől kezdve jelentős dolgokban vitte keresztül az akaratát. Legnagyobb győzelmét a magyarkérdésben érte el, kitartóan küzdött a magyarság előnyben részesítéséért. 1867-ben koronázták Magyarország királynéjává, a gödöllői kastély kedvelt menedékévé vált. Sisi Rudolf 1889-es öngyilkossága után levágatta híres, bokáig érő tincseit, majd romlott az idegállapota, és a spiritizmusban keresett menedéket. 1898. szeptember 10-én a Genfi-tó partján egy Luigi Lucheni nevű olasz anarchista egy hegyes reszelővel szíven szúrta.
Névjegy
Marie-Valerie Habsburg-Lothringen főhercegnő, Erzsébet királyné ükunokája – legkisebb lánya, Mária Valéria dédunokája – 1982-ben született Ausztriában. Férje Martin Habsburg-Lothringen főherceg. lánya, Mária Valéria dédunokája – 1982-ben született Ausztriában. Férje Martin Habsburg-Lothringen főherceg. Mindketten mezőgazdász végzettséget szereztek, egy kétéves kisfiút és egy ötéves kislányt nevelnek. Nővére, Margaretha Habsburg-Lothringen máig abban a kastélyban – az alsó-ausztriai Schloss Wallsee – él családjával, amelyet Sisi ajándékozott lányának, Mária Valériának az esküvőjére.