Kezdődik a fatolvajszezon (Borsod Online)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. október 21. - A rendőrök quadokkal, crossmotorokkal járják az erdőt – a tolvajok roncs-Ladával, megerősített biciklivel. Ki áll nyerésre? 

Az erdőgazdálkodással foglalkozó cégek és magánemberek gyomra az első hűvösebb szellő hatására görcsbe rándul: ilyenkor már kezdődik a sziszifuszi küzdelem a fatolvajok ellen. Minden elfogott tolvajra jut jó néhány, akit nem sikerül nyakon csípni, és mivel a fát jobbára olyanok lopják, akik járják, ismerik az erdőt, azt is tudják, honnan kell, lehet úgy kiemelni egy-egy méretesebb darabot, hogy az jó ideig senkinek se hiányozzon.
A Bükk környékén lakók arról számolnak be, hogy évek óta egyre jobban hallhatóan csökken az énekesmadarak száma, amiért a településről ki-kijáró, és az erdőszéli fákon lévő fészkekből tojásokat csenő házimacskákon kívül a fatolvajok okolhatók, ugyanis először innen, a könnyen megközelíthető, közeli domboldalakból tűnnek el először a fák, csökkentve ezzel a madarak költési lehetőségeit.
Amióta azonban a rendőrség és az erdészet nyitottabb szemmel jár, a fatolvajok az erdők nehezebben megközelíthető részébe kényszerültek. A mélyebb erdőrészek nagy előnye, hogy innen a motorfűrész hangja is alig szűrődik ki, hátránya viszont, hogy onnan sokkal nehezebb a lopott fát hazavinni, ráadásul a lebukás kockázata a szállítással töltött idővel arányosan nő. Az Északerdő Rt. vezérigazgatója, Cserép János két quadot is átadott a rendőrségnek, hogy az ilyen, nehezen járható erdei utakon is járőrözhessenek, de láttunk már rendőrt crossmotoron is, aminek köszönhetően a mélyebben fekvő területeken is járőrözhetnek.
Ha bárhol megállunk az út szélén, és két lépést teszünk az erdőben, máris szemünkbe ötlik a pusztítás. Sok helyen a tavaly ellopott fák maradványai kihajtottak ugyan, de ez az élni akarás csak még jobban elkeseríti az embert. A derékba vágott fák csonkjai mintha meredező középső ujjként intenének be a természetvédelemnek. Lassan igaz lesz ez a kicsavart definíció: az ellopott fák helyén keletkező tisztásokat összekötő kisebb növénycsoportokat erdőnek nevezzük.
Dobi Tamást, a megyei rendőr-főkapitányság sajtószolgálatának munkatársát arról kérdeztük, hogyan készülnek az idei fűtési- és az ezzel együtt járó falopási szezonra? Mint a sajtós elmondta, az ilyen jellegű cselekmények számát csökkenti, ha a rendőrség nem csak az lopott fát, de a kivágásához, elszállításához szükséges eszközöket is lefoglalja. Tavaly télen a rendőrség számos alkalommal az ütött-kopott, kimondottan faszállítás céljára átalakított autókat és megerősített kerékpárokat is lefoglalta a fűrészek, balták mellett, de arra is volt példa, hogy egy komplett lovas fogatot vettek el a falopáson értektől.
Mint Dobi Tamás elmondta, a rendőrség munkájának hatékonyságát nagyban növelik a helyismerettel rendelkező mezőőrök, erdészek, polgárőrök, de az is segít visszaszorítani a lopásokat, hogy az ebül szerzett fát megvásárlókat orgazdaságért jelentik fel.
Közben az erdőgazdák is igyekeznek megóvni a fákat: az erdőkbe ki- és bevezető utakat elzáró sorompók nem tartják vissza a tolvajokat, ezeket sokszor egyszerűen megkerülik, ezért van olyan erdőbirtokos, aki a hideg idő beálltával mély árkokat ás az erdei utakon keresztben, hogy ezzel ellehetetlenítse a kivágott fa elszállítását. Az is gyakori, hogy a területet hivatásos őrző-védő cégekre bízzák - mivel azonban nem lehet minden fa mellé őrt állítani, a fák továbbra is fogyatkoznak.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.