Milliárdos károkat okoz az illegális fakitermelés (Napi Gazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. október 27. - Nem megbízhatóak a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) Erdészeti Igazgatósága által közölt fakitermelési adatok, azok ugyanis a valóságnál akár 50 százalékkal kevesebb fa kivágását mutatják ki - írja elemzésében a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK).

Az adattári nyilvántartásba évente 6,5-7 millió köbméter fa kivágását vezetik át, de a REKK kutatásai további évi 3-3,5 millió köbméternyi illegális fakitermelést becsülnek, tehát a kivágott mennyiség harmada fekete forrásból származik. Az így 10 millió köbméteresre becsült teljes éves fakitermelés ugyan nem éri el a magyar erdőállomány évi 13 millió köbméteresre becsült folyó növekedését, ám meghaladja a kitermelési célú telepítések 9 millió köbméteres éves gyarapodását, s ez már az erdők megújuló képességét veszélyezteti.
A hivatalos nyilvántartásokat ily módon elkerülő nyersanyag értéke becslések szerint eléri az 50-75 milliárd forintot, aminek már az áfavonzata is jelentős. Az illegális kitermelésből származó faanyag legnagyobb része - mintegy 80 százaléka - tűzifaként hasznosul. A KSH Háztartásstatisztika alapján elvégzett óvatos becslés szerint a lakosság tűzifafogyasztása sokkal magasabb, közel négyszerese annak, mint amit az Energia Központ (EK) által publikált hivatalos országos energiamérleg tartalmaz. Például 2007-re az EK 0,9 millió tonna lakossági tűzifa-felhasználást közöl, miközben a KSH mérései alapján a REKK 3,5 millió tonnát becsült. Mivel a tűzifa kifejezetten az alacsony jövedelmű háztartások energiahordozója, ezért feltételezhető, hogy a hivatalos és a becsült adat különbsége a piaci áraknál valamivel olcsóbban értékesített illegális fakitermelésből származik.
A mai magyar gyakorlatban a szállítólevelet és a vágástervi határozatot használják eredetigazolásra. Ám erre a szakértők szerint mindkét dokumentum alkalmatlan, s a szigorodó EU-előírások miatt a mai magyar gyakorlatot már a közeljövőben át kell alakítani.
A hivatalos becslésnél jóval több, évi 3-3,5 millió köbméter fát termelnek ki illegálisan a hazai erdőkből, a hivatalos nyilvántartások megkerülésével 50-70 milliárd forint értékű fa kerül a feketepiacra.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.