Visszaállnak szénre, fára (24 Óra)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. NOVEMBER 4. - FŰTÉS Tízzsáknyi jó darabig elég. Cserépkályha fűti a tartályt.

A novemberrel beköszöntöttek a mínuszok, néhány napja már egyre gyakrabban látni füstcsíkot eregető kéményeket. A tapasztalatok azt mutatják: a gáz, szén kevésbé népszerű, egyre többen használnak fát.
MEGYEI INFORMÁCIÓ – Családi házunk fűtésszámlája rettentően magas volt. Nemrég költöztem szoba-konyhás lakásba, ahol havonta így is több mint 20 ezer forintot fizetek a távhőszolgáltatásért - mondta Komáromban Bakulár Mária nyugdíjas.
- Fatüzelésű kazánom van, amelynek nagy előnye, hogy én magam tudom szabályozni a házban a hőmérsékletet. A kiadás attól is függ, hogy milyen hideg van az adott hónapban. Néha két köbméter fát is eltüzelek, ennek ára 30-35 ezer forint között mozog - hallottuk a komáromi Weiser Tivadartól.
Megtudtuk: a fatüzelésű kazánok ára 15ó 000 és 364 000 forint között mozog, a pelletes vagy gabonás tüzeléshez is alkalmas kazánok 570-750 ezer forintért kaphatóak, míg a biomassza-kazánok ára már a milliós nagyságrendet is eléri.
Ahhoz, hogy egy-egy ilyen be rendezés ára megtérüljön, több, legalább három fűtési szezonnak kell eltelnie. Viszont egy köbméter földgáz kiváltható körülbelül két kilogramm biomasszával, a tüzelőanyag ára pedig mindössze 35 százaléka a földgázénak. A fából vagy lágy szárú növényekből sajtolt fűtőanyag, a pellet ára kilónként 50 és 60 forint között mozog.
- Kevesebben visznek szenet, mint tavaly. A lakosság főleg a kisebb fűtőértékű és olcsóbb barnaszén-fajtákat vásárolja. Fekete szenet szinte csak déldunántúli tüzép-telepeknek adunk el. Az idén január óta kicsit több a papírmunkánkba lakossági vásárlók mentesülnek az energiaadó alól, de ehhez meg kell adniuk az adószámukat, sokan furcsállják, de ez a szabály - hívta fel a figyelmet a fontos tudnivalóra Mocsi Tibor, a tatabányai Carbonex Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. munkatársa.
Atatabánya-felsőgallai Szaszkó László elmondta: soha nem fűtöttek gázzal, vegyes tüzelésű kályhájuk van, amiben még a hulladékot is elégetik. Most Herkules szenet vitt a Carbonex telepéről tíz zsákkal; úgy számolja, hogy ez egy hónapig elég lesz.
A szintén a megyeszékhelyen élő Grosch Tiborék főként tölgyfával fűtenek. A cserépkályha egy vízzel teli tartályt melegít, amiből szivattyú juttatja a melegvizet a csövekbe. 
Egy teherautóra négy erdei köbméter fa fér, ez nyolcvanezer forint, egy szezonra körülbelül elég. Ha este megrakjuk a kályhát, reggel még meleg. A rendszer hátránya, hogy ha áramszünet van, ki kell szedni a parazsat, mert túlmelegedhet és felrobbanhat Ha hosszabb időre elmegyünk, átkapcsolunk gázra - magyarázta a családfő.   
Aki teheti, visszaáll a hagyományosra. És aprózzák az emberek; nincs pénz. Bizony, zsákkal viszik a tüzelőt, a fát, szenet, fa brikettet - bólintanak a váltásról szóló kérdésre az Esztergomban, a hatos kilométerkőnél lévő Jónás Tüzépben. '
Üzletükben van minden; ami most különösen népszerű, a fa brikett. De aprófa, tűzifa, szén, tojásbrikett, szeneskanna ugyanúgy kapható. Ezt is keresik, de lapátot egyelőre nem kaptak hozzá az eladók. Kályhát még nem tartanak, de van rájuk igény, a hagyományos, egyaknás ötvenezer alatt nincs, a konyhai sparhelt például 87 ezer forint.
A bakonyszombathelyi Benedek Elek Általános Iskolában napkollektor melegíti a vizet, az épületet január óta biokazánnal fűtik, a „fél szezonban" a fűtéssel ötven százalékot spóroltak.
- A villanybojlerünket le is szerelték. Valóban meleg vizet ad a napkollektor, ha jó melegen süt a nap, akkor érezhetően melegebb a víz is - újságolta Homoki Petemé igazgató. Sárai E./Müllner H./Rafael B.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.