Botrányosan rossz a kutyák tartását jelenleg szabályozó központi rendelkezés Kéki Zoltán, Kaposvár címzetes főjegyzője szerint. 2009-től nemcsak hogy nem kötelező nyilvántartást készíteniük a jegyzőknek a hozzájuk tartozó településeken tartott kutyákról, de ennek még a lehetőségét is elvették tőlük. Mivel nem kötelező az ebnyilvántartás, saccolni is nehéz, a megyében hány kutyát tartanak összesen. Ezen a helyzeten változtat jövőre - az uniós előírásnál egy évvel korábban -Kaposvár, amikor kötelezővé teszi az ebek egyedi azonosítóval való ellátását, s ennek költségeit fedezi a gazdik helyett.
Kaposváron a szentjakabi városrészben Borhi Zsombor képviselő szerint napi szinten okoz gondot, hogy az elkóborolt kutyák félelemben tartják a lakókat. '"- Nagyon várják már az ott élők a rendeletet - mondta -, ami egyebek mellett gyorsán és pontosan lehetővé tenné az elkóborolt állatok azonosítását Kaposvár képviselő-testülete ezért is határozott úgy legutóbbi ülésén, hogy a jövő évtől kötelező lesz egyedi azonosítóval ellátni a városban, illetve a kistérségben élő kutyákat. 2010. április 1. és május 31. között chipeltetési akciót szerveznek, ekkor a kötelező veszettség elleni oltással együtt ingyenesen beültetik az azonosítót az ebekbe. Ezzel együtt dokumentálják a kutyák és gazdáik legfontosabb . adatait, ami központi nyilvántartóba kerül.
Az unió csak 2011-től teszi kötelezővé a kutyák chipeltetését, s nem is minden esetben - mondta Kéki Zoltán címzetes főjegyző -, ám mi már jövőre szeretnénk rendet tenni az ebtartás térén is Kaposváron. Ezért csatlakozunk ahhoz a néhány nagyvároshoz, ahol már alkottak hasonló rendeletet A tapasztalatok mindenütt jók, ahol az első beültetést ingyenesen biztosítja az önkormányzat Kaposváron és a kistérségben becslések szerint mintegy tizennégyezer kutyát érint az egyedi azonosító, ebből ötezer a kaposvári. A chipeltetés költségeinek felét a Kaposvári Kistérségi Társulás állja, a másik felét pedig pályázati forrásból fedeznék, vagy esetleg annak hiányában a települési önkormányzatok a költségvetésükből teremtenék elő. Kaposváron az ötezer eb chipeltetésére valamivel több, mint négymillió-háromszázezer forintot különítettek el. Azzal, hogy azonosíthatók lesznek az ebek, az elveszett állatok gazdáit is könnyebben megtalálják majd, és egy kutyaharapás esetén egyszerűbb lesz a veszettség elleni oltás ellenőrzése.
A rendelet megszavazása körüli vitában a képviselők közül többen érdeklődtek: mi lesz a befogott, ám gazdátlan ebek sorsa. A tervek szerint jövőre menhely létesül a kistérségben, amely átveszi majd a jelenleg még működő kaposvári feladatkörét is. Néhány hónapja még arról szóltak a hírek, hogy Kaposkeresztúron létesülne az új állatmenhely, ám a kiszemelt terület árában nem tudott megegyezni a tulajdonos és a kistérség. Még folynak az egyeztetések újabb helyszín kijelöléséről. - Korábban a jegyzők kötelessége volt az ebek összeírása -mondta érdeklődésünkre Zomborszky Zoltán, a Somogy Megyei Állatorvosi Kamara elnöke -, az idén januártól hatályos törvénymódosítás értelmében azonban már senkinek sincs ilyen kötelezettsége. A magánállatorvosok csak azoknak a kutyáknak az adatait tartják nyilván, amelyek kapnak veszettség elleni oltást. Egy esetlegesen oltatlan kutya jelenleg csak akkor kerül az állatorvos, látókörébe, ha embert mart.
Az elnök szerint Kaposváron nem romlott az oltási kedv a törvénymódosítás következtében, tavaly hetvenhárom százalék volt, az idén nyolcvan. Tavaly ugyanakkor nyolcvan állatharapásos ügyet jeleztek az ÁNTSZ-nél, az idén eddig 84-et. Ebből hetven volt kutyaharapás, nyolcvan százalékukat beoltották veszettség ellen, több esetben pedig kölyök volt a „tettes". Ez az arány megegyezik a tavalyival. Márkus Kata
2009. november 24. - KAPOSVÁR Jövőre kötelező lesz chipeltetni, a költségeket fedezi a város