Amit jó tudni az erdőkről (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009-12-18. - A gazda kérdez, az erdészeti hivatal válaszol

Ezúttal az erdővel kapcsolatos kérdésekkel folytatjuk ismertetőnket. Horváth Iván, a Zala Megyei MgSzH Erdészeti Igazgatóságának igazgatója reagált a gazdálkodókat foglalkoztató kérdésekre.
Új erdőtörvény van. Ennek előírásai szerint netán ingyenesek a kérelmek?
- Az éves erdőgazdálkodási tervek (bejelentések) ingyenesek, de a többi kérelem díj- köteles.
- Igaz-e hogy megszűnt a tarvágás?
Ez nem igaz. Bizonyos állami területeken nem végezhető tarvágás, máshol a területi kiterjedését szigorította az Új erdőtörvény. Helytelen, ha összekeverjük a tarvágást a felújítóvágással. Ez utóbbi akkor történik meg, amikor az idős erdő alatt már kifejlődött a természetes újulat.

-Kapható-e támogatás erdőfelújításra?
Igen, kapható. A támogatás igényléséhez kifizetési kérelmet kell hozzánk beküldeni. A támogatás mértéke fafajonként különböző.
-Mi az a természetességi kategória?
Az új törvény szerint ez Új fogalom. Minden egyes erdőrészletet be kell sorolni Valamelyik kategóriába a fafaj összetételek és egyéb állapota alapján. A természetességi kategória meghatározza, hogy milyen fahasználati munka végezhető az erdőben. Az erdőfelújítás során a természetesség nem romolhat.
- Ezután tényleg nem szabad az erdőben gombát szedni?
E témát illetően ketté kell választani az állami- és a magánerdőket. A magánerdőkben csak az erdőgazdálkodó előzetes írásbeli hozzájárulásával gyűjthető gomba. Állami területen engedély nélkül személyenként és naponta maximum két kiló gomba szedhető. Ha ennél többet akar gyűjteni bárki, akkor ahhoz is engedély szükséges az állami erdőgazdálkodótól.
- Miért vágják le a Kaníca-erdőt Zalakaroson?
- Ez a terület egy elöregedett és beteg akácos. Ennek tarvágása után az általunk jóváhagyott üzemterv előírásának megfelelően őshonos tölgyet ültet a magánerdő-gazdálkodó. Az erdőrészletnek van egy tölgyes része is, ott viszont nem a termőhelynek megfelelő fafaj található. Itt is fafajcserére kerül sor.

- A tulajdonos kizárhatja-e erdeéből a kirándulókat.
-Kirándulás céljából, gyalogosan bárki tartózkodhat az erdőben. Átmenetileg lehet csak korlátozni az erdő látogatását, legföljebb hat hónapig. Erre ok lehet, ha veszélyes az ott tartózkodás, vagy az erdőgazdálkodási tevékenységet, a munkavégzést akadályozza.
- Megmarad-e a Parkerdő Zalaegerszegen?
- Tudomásom szerint a város nem tervez további beruházást az erdőterületen, a mai állapot tartósnak látszik.
- Tényleg Zalában annak az ország legértékesebb erdőbirtokai?
- Ha a gazdasági értéket vizsgáljuk, akkor feltétlenül. Az ország élőfa készletének majdnem I 10 százaléka megyénkben található. Ennek több mint 80 százaléka őshonos állományt alkotó fafaj (tölgy, bükk, erdeifenyő). A pénzbeni érték még nagyobb, az ország összes erdőértékének mintegy 15 százaléka Zalában található.
- Tényleg pusztulnak az erdők a megyében?
- Néhány éve, úgy négy-öt esztendeje volt egy jelentős bükkpusztulás. Azt az aszály és az azt követő rovarkárosítás okozta. Ezt sikerült megállítani. Viszont a lucfenyők most is folyamatosan száradnak.
Mennyi új erdőt telepítenek évente a megyében?
- Nálunk mindig kicsi volt az erdőtelepítési kedv. Évente száz hektár alatt van az a terület, ahol új erdőt hoznak létre. A Zalaerdő Zrt.-ben meglenne a telepítési hajlandóság, ám ehhez nem vásárolhatnak földterületet. A magángazdálkodók talán a támogatások növelése eseten látnak értelmét az erdőtelepítésnek. N. F.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.