Szenteste a lakások többségében fenyőfát díszítenek. Mintegy fél évszázaddal ezelőtt a lucfenyő volt a kizárólagos. Sokan ma is úgy vélik, ennek jellegzetes illata mással nem pótolható. Az utóbbi években a legkeresettebb fenyő a nordmann (Abies nordmanniana) néven árult kaukázusi jegenyefenyő. Díszíthetjük a lakást duglasz-, fekete-, erdei-, ezüst- és műfenyővel is. Vásárolhatunk vágott fenyőkét, földlabdásokat és a kertészetekben bérelhetünk cserepes fenyőt is. A nordmann fenyő a Vas megyei üde talajon és párás levegőn kitűnően fejlődik. Az elmúlt másfél évtizedben a karácsonyfának telepített fenyők közel 80 százaléka nordmann volt, és ezek az ültetvények most lesznek vágásérettek. A magas, széles, szabályos kúp alakú fenyő tűi felül sötétzöldek, a fonákon két ezüstfehér csík látható. A gyors növekedésű, igényes fenyő karácsonyfának kiváló, szép alakú, tartós és drága fa.
A lucfenyő egyenes törzsű, keskeny, kúpos koronájú. Örvszerűen álló ágai vízszintesek, vagy kissé lehajlanak, de csúcsuk mindig felemelkedő. Tűlevelei fénylő zöldek. Vízzel töltött karácsonyfatalpba állítva a hullását mérsékelni lehet. Gyakori károsítója a fenyő-gubacstetű. A vásárlásnál ügyeljünk arra, hogy a fa ne legyen fertőzött.
Kisebb területen ültették a magvetésből származó ezüstfenyőt. Tűi többé-kevésbé kékesek, ezüstösek, de gyakran szürkék. Leveleit viaszréteg borítja, amely késlelteti a tűhullást. Erős ágazató, szúrós, szép alakú, tartós és drága fa. Az oltással szaporított ezüstfenyő színe csodálatos, tartós és igen drága fa.
Ha lakásunkhoz közel karácsonyfa-ültetvény található, az a legcélszerűbb, hogy megjelöljük és kifizetjük a fát, és csak az utolsó napon vágják ki. Vásárlásnál a fát ütögessük a talajhoz, és meggyőződhetünk arról, hogy friss vágású-e, mert akkor nem hullik. A korán kivágott fát ideiglenesen tegyük vizes edénybe, hogy a kiszáradást és a tűhullást elkerüljük.
2009. december 16. - Dr. Nagy László rovata