A mezeinyúl-befogás átlag feletti, csökkent viszont a fácán-állomány. A vadászat iránti érdeklődés tovább nőtt Békésben, értékes trófeájú dámbikák is puskavégre akadtak.
A megyében jóval több érmes trófeájú őzbakot lőttek ki ebben a vadászidényben, mint amit az országos átlag mutat. Az érmés trófeák aránya Békésben 19, országosan 6 százalék. A külföldi vadászok közül a spanyolok és a németek őzbakra lőnek legszívesebben, míg az olaszok, a Romániából és a Szlovákiából érkezők inkább fácánra és mezei nyúlra. Zuberecz Tibor megyei fővadász elmondta: a legtöbb az olasz vadász, szívesen jönnek megyénkbe, számuk a válság miatt sem esett különösebben vissza.
Az őzállomány némileg csökkent Békésben, nyáron az aszálykor befülledt, posványos vízből ittak, és bélgyulladásban pusztultak el. Az aranysakál is tizedelte az állományt. A régebben nádifarkasnak hívott ragadozó a Balkán felől szorult északra, és egyre nagyobb számban van jelen Békésben. A természetes fácánszaporulat tavaly májusban gyengébb volt a reméltnél, több vadásztársaság az elmúlt időszakban fácánvadászatokat mondott le, nehogy túlságosan megritkítsák az állományt. Ahol szükséges, a megyei vadászati osztály is vadászati korlátozást vezet majd be. Átlag feletti ugyanakkor a mezeinyúl-befogás, az élőnyulat leginkább Olasz- és Franciaországba viszik ki. A mezei nyúl szaporulatánál nincs visszaesés. Jelenleg a belvízzel küzdenek az apróvadak is, a víz kiszorítja az élőhelyéről a fácánt és a mezei nyulat. Ami érdekesség: ismét megjelentek a nagytestű szárnyas ragadozók megyénkben, szívesen választja a parlagi és a réti sas is telelőterületének megyénket. A vadászat
iránti érdeklődés Békésben nőtt, a korábbi 2700 helyett a múlt évben már 2743-an váltottak vadászjegyet.
Olyan dámbikatrófeát többségük szívesen tudna magáénak, mint amilyet tegnap Békéscsabán pontozott Valler Attila megyei vadászati osztályvezető és Nemes János vadászati főfelügyelő. A koponyával együtt 5,14 kilogramm súlyú trófea egy budapesti bérvadász szobáját díszíti majd. A dámszarvast a szeghalmi Tövískesi Vadásztársaság területén ejtette el. A különböző mérési eredmények alapján 205,82 pontot kapott a trófea az elsőfokú bírálaton. 180 ponttól adnak aranyérmet, és efölött Budapestre is elküldik a trófeát másodfokú bírálatra. A pontozásnál nemzetközi szabványt alkalmaznak.
Természetesen annak, aki aranyérmes agancsú vadat ejt el, mélyebben kell a zsebébe nyúlnia, és ebből a vadásztársaságnak is jelentős bevétele származik. Ehhez azonban figyelembe kell venni, hogy például a tegnap bírált trófeájú dámszarvas 9 éves, és legalább egymázsás lehetett, és abban, hogy ezt a kort és súlyt elérje, benne van a vadásztársaság munkája is. Nyemcsok László
Természetes takarmányt is találnak az állatok
Nincs vastag hótakaró, így a búza- és repcevetésekhez is hozzáférnek a vadak, csipegetnek a növényekből, de ezzel különösebb kárt nem okoznak, A vadásztársaságok ugyanakkor novembertől az etetőknél is bekészítették a szemes takarmányt - főleg csöves kukoricát - és a szálas lucernaszénát. Mivel megyénkben cukorrépát már szinte nem is termelnek, lédús takarmányként cukorrépa helyett silóra váltottak. Táplálék-kiegészítőnek nyalósót tettek ki, ez kedvez az agancsfejlődésnek is.