Zsákokkal védekeznek (Petőfi Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. január 18. - Árvízvédelmi készültség van érvényben a Tisza mindkét partján, Kiskörétől Csongrádig. A folyó jobb partján, Tiszauggal szemben emberek dolgoznak a gáton.

Tovább nőt azoknak a töltésszakaszoknak a hossza, melyeken az árvizet kísérő jelenségek (fakadóvíz, talpszivárgás) megjelentek. Tiszaugnál két helyen is meg kellett erősíteni a nyúlgátat, hogy ne jöjjön be a folyó vize a hullámtérbe. A Szegedi Vízügyi Zrt. munkatársai homokzsákokat fektettek le a nyúlgáton.
Az egyik helyen, közel a hídhoz, mindössze néhány, centiméter választottá csak él a folyót attól, hogy utat találjon magának a lakiteleki rétre. Szerencsére időben sikerült megakadályozni. A másik helyen az elmúlt évben épült, de még nem teljesen kész zsilipnél adódtak problémák. A nyúlgát itt is alacsony volt, ezért négy méter magasan, mintegy hatvan méter hosszon, homokzsákokat kellett lefektetni. - Ahhoz, hogy a víz nyomását kibírja a gát, a zsilip előtt lévő árkot meg kellett tölteni vízzel, így ellennyomást tudtak biztosítani.
Szolnoknál valószínűleg ma vagy holnap tetőzik majd a Tisza, Tiszaugnál pár nappal később, ami körülbelül harminc centiméter emelkedést jelenthet még. A nyúlgátat természetesen folyamatosan figyelik a szakemberek, és ahol szüksége megerősítik.     Szentirmay Tamás

Az erdőket, réteket, vizeket meg kell védenünk

Egyedülállóan három földrész 21 különböző szarvasfaja ismerhető meg egy helyen a tegnap megnyílt XX. Horgász- és Vadásznapok nagyszabású kiállításon, a Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központban. A megnyitón a vendégeket dr. Mészáros Attila, a Magyar Vadászkamara megyei elnöke köszöntötte. - A tárlat különlegessége, hogy 21 szarvasfajt és alfajt élőhelyükkel együtt elevenítettünk meg. Ennyi szarvast együtt ugyanis még nem állítottak ki az országban, így szakmailag is különleges látványban lesz része a látogatóknak. Dr. Bagó Zoltán, a megyei önkormányzat alelnöke mint
vadász is szólt a közönséghez. Beszédében kitért a környezetvédelem fontosságára, majd hozzátette: megyénk az egyik legjobb vadászterület, etikailag, szakmailag is a legfelkészültebbek vadászaink.
Pechtol János, az Országos Magyar Vadászkamara főtitkára arra tért ki, hogy Magyarországon 56 ezer vadász és 400 ezer horgász feladata a természeti értékek, erőforrások gondozása. - Az erdőket, réteket, vizeket, lápokat olyannak kell megőriznünk, mely az élővilág számára élhető. E két nemes hobbit őseinktől örököltük, a ránk hagyott szellemiséget nekünk kell továbbvinnünk - hangsúlyozta.  S. H.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.