A szálak a rendkívüli felmondással elküldött korábbi vezérigazgatóhoz vezetnek.
Lapunkban annak idején elsőként számoltunk be róla, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) által kezdeményezett belső vizsgálat szabálytalanságokat talált a pápai Bakonyerdő Zrt.-nél, ezért Horváth László vezérigazgatót 2009. március 19-től harmincnapos szabadságra „küldték", majd április 1-jei hatállyal visszahívták a Bakonyerdő Zrt. igazgatóságából, április 2-án pedig rendkívüli felmondással megszüntették a munkaviszonyát. A Bakonyerdő Zrt. felügyelőbizottsága többek között a hosszú távú, spekulációs devizaügyletek miatt 2009 elején ismeretlen tettes ellen feljelentést tett.
A tavaly áprilisban kinevezett új vezérigazgató, Uzsoky András a devizaügyletekről szólva elmondta, ezek 2007-ben még nyereséget hoztak a társaságnak, de tavaly már nem. Több szerződést sikerült lezárniuk, a legjelentősebbet viszont nem. Ez utóbbi többéves futamidejű, ennek keretében évi több millió eurót kell kényszerértékesíteniük a banknak igen erős forintárfolyamhoz kötött bonyolult számítási metódus alapján. Szerinte ez az árfolyam már nem reális, ezért mindenképpen lesz veszteségük, csak a mértéke kétséges. A várható veszteségek miatt több százmilliós céltartalékot kellett képezniük.
Úgy tudjuk, nem önmagában a devizaügy miatt született a feljelentés, hanem a szerződéskötésre vonatkozó belső szabályok súlyos megszegése miatt. A cég befektetési szabályzata előírja, hogy csak alacsony kockázatú pénzügyi konstrukciókra köthetnek szerződést, s a zálog mértéke is meghatározott. Ezzel szemben Horváth László és Györkös Károly gazdasági vezérigazgató-helyettes az ügyletek biztosítására a Bakonyerdő Zrt. teljes vagyonát jelzáloggal terheltette meg.
Lapunk információi szerint a pápai társaság egy helyi házra 15 évre szóló tartós bérleti szerződést kötött az Ober Lízing Kft.-vel úgy, hogy lejáratkor a Bakonyerdő - a szokásostól eltérően - nem szerzi meg az ingatlan tulajdonjogát. A bérlet svájci frank alapú, és árfolyamtól függően körülbelül havi 300 ezer forintjába kerül a Bakonyerdő-nek. A házat - kárenyhítésként - megpróbálták kiadni, de nem jártak sikerrel. Az ingatlan éppen Horváth László bérelt szolgálati lakásával szemben áll, amelyet a volt vezérigazgató a mai napig nem hagyott el.
Az Ober Lízing neve más ügylet kapcsán is szerepel. A Bakonyerdő Zrt. a tulajdonában lévő gépjárműveket eladta a Mobil Carnak, a Mobil Car a járműveket továbbértékesítette az Ober Lízing Kft.-nek, majd az Ober Lízing Kft. az autókat bérletbe visszaadta a Mobil Carnak, az pedig további bérletbe adta azokat a Bakonyerdő Zrt.-nek. Az új vezérigazgató a szükségtelen „hurkokat" megszüntette, így 17 százalékkal kisebb költségért minden ugyanaz maradt.
Úgy tudjuk, egyébként Horváth László volt vezérigazgató 2008 júliusában magánemberként egy női fegyvert vásárolt, aztán ezt a fegyvert 2008. augusztus 28-án egy közvetítő cégen keresztül 11 999 euróért eladta a Bakonyerdő Zrt.-nek, ahol ez a fegyver Horváth László harmadik szolgálati fegyvere lett. Emiatt a felügyelőbizottság (fb) feljelentés kiegészítést is tett. Értesüléseink szerint a puskát forgalmazó cég magyarországi képviselője a Mobil Car vezetőjének az élettársa. TREMMER TAMÁS
Barczy Béla, a Bakonyerdő Zrt. fb-elnöke laptársunknak, a hvg.hu-nak úgy nyilatkozott, hogy a társaság a veszprémi rendőrkapitányságtól megkapta a szakértő kirendeléséről szóló határozatot, amelyben a két egykori vezető gyanúsítottként van megjelölve. Az üggyel kapcsolatban a veszprémi rendőrkapitányság szóvivője, dr. Váradi Piroska a Naplónak mindössze annyit mondott, hogy a rendőrség vizsgálódik, jelenleg a szakértői jelentésekre várnak.