A legfőbb ügyészhez fordult Almássy Kornél és Vas János egy súlyos természetvédelmi szabálysértés gyanúja miatt.
Az országgyűlési képviselők vizsgálatot kérnek Haraszthy László környezet- és természetmegőrzési szakállamtitkár feltételezett természetvédelmi szabálysértésének kapcsán. Arra kiváncsiak, hogy a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) és háttérintézményei vajon mennyiben tettek eleget jogszabályi kötelezettségeiknek. Annak megállapítását is kérik, hogy az ügyben a szakállamtitkár vonatkozásában megalapozott-e a hivatali hatalommal való visszaélés gyanúja – olvasható Almássy és Vas közös pénteki közleményében.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumnál 2008 nyarán tettek állampolgári bejelentést, miszerint Haraszthy László 2008 tavaszán illegálisan, engedély nélkül gyűrűzte meg fokozottan védett madarak fiókáit. Ez nem egyedüli eset volt: 2007–2008-ban a szakállamtitkár összesen több mint tíz, fokozottan védett faj legalább 150 fiókáját gyűrűzte meg a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület által biztosított jelölőgyűrűvel. A gyűrűzés fészkelő madarak esetében igen veszélyes beavatkozás, amelyet csak nagy szakértelemmel és megfelelő engedélyek birtokában lehet végezni, ugyanis igen könnyen vezethet a madarak pusztulásához, azaz súlyos természetkárosításhoz.
Az állampolgári bejelentésre érdemi válasz azóta sem született, pedig a bejelentő az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőséghez (OKTVF), a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséghez (KÖTI KÖTEVIFE) és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósághoz (HNPI) is fordult az elmúlt közel két év során. Az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség 2009 decemberében – Fülöp Sándor országgyűlési biztos állásfoglalásának hatására – végül hajlandónak mutatkozott a vizsgálat megindítására, hiszen ekkor már komolyan felmerült, hogy az érintett szervek az elévülésre játszanak. A vizsgálat eredményéről azonban az ügyben illetékes hatóságok azóta sem adtak tájékoztatást, ezért fordultak a védett madarak veszélyeztetését határozottan elutasító személyek a két független országgyűlési képviselőhöz.
A képviselők meggyőződése, hogy ebben az ügyben már csak a legfőbb ügyész tud érdemben eljárni, hiszen az ügyben illetékes hatóságok az elmúlt közel két évben érdemi lépéseket és válaszokat nem tettek és nem adtak. Megjegyzik: Haraszthy László személye miatt különösen visszás az ügy, hiszen a szakállamtitkár hosszú ideig a törvény által számára kötelezően előírt felsőfokú végzettség nélkül volt állami vezető a környezetvédelmi tárcánál, és 2006-ban csak egy, kifejezetten az ő személyére szabott gyors jogszabály-módosítás következtében maradhatott szakállamtitkárként a minisztériumban.