Raklap helyett áram lesz az erdőkből (Kisalföld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010.03.06. - A gazdasági válság begyűrűzött az erdőgazdálkodásba is, az ipari termelés visszaesése miatt drasztikusan beszűkült a fa felvásárlási piaca.

Az ártéri erdőket így jobb híján „ledarálják˝ és erőművek fűtőanyagaként értékesítik.

Nem könnyű manapság már eladni a letermelésre szánt erdők fáit, legalábbis ezt állítják az ezen a területen dolgozók. A gazdasági válság ebbe az ágazatba is begyűrűzött, míg korábban raklapnak vagy alátétfának szinte korlátlanul el lehetett adni a faanyagot, addig ma már alig lehet találni vevőt.

Az építőipar és az egyéb ipari termelések drasztikus visszaesése miatt hasonló mértékben csökkent a kereslet az alapanyagok iránt. Hatalmas készletek halmozódtak fel az elmúlt év során, a hazai fűrésztelepek jelentős hányada bezárni kényszerült és sok helyen ütemezett erdőkitermelések maradtak el emiatt. A piac meglehetősen beszűkült, talán egyetlen lehetőségként maradt a kivágott erdők energiaként hasznosítása.

A gazdasági válság kényszerpályára állította a dunaremetei Kanka Tibort is. A vállalkozó hosszú ideje foglalkozik a kivágásra szánt erdők letermelésével, illetve értékesítésével.
Korábban a fák értékesebb részeit a bútorgyártóknak adtuk el, ám a legnagyobb hányadát a hazai fűrésztelepek vásárolták fel elsősorban raklap, illetve alátétfagyártáshoz – mondja Kanka Tibor. – A piaci viszonyok azonban drasztikusan megváltoztak az elmúlt időszakban, a felvevőpiac alig 20 százalékára esett vissza, rengeteg faanyag halmozódott fel, a fűrésztelepek többsége bezárt. Korábban öt fűrésztelepre is szállítottunk, közülük ma már egy sem működik.

– Kerestük a lehetőségeket, miként tudunk kiutat találni, hogy a válság ellenére a vállalkozás tovább működjön és alkalmazottakat se kelljen elküldeni. A jelenlegi helyzetben egyetlen alternatívaként jött az ötlet, hogy a faanyagot aprítékként erőműveknek adjuk el villamosenergia-termelésre.

Ehhez több mint 200 milliós beruházásra volt szükség, amiből egy speciális aprítékkészítő gépet vásároltunk a hozzá tartozó vontatóval és rakodógéppel. A beruházással nem csupán megtartottuk az eddigi alkalmazottakat, hanem újakat is kellett felvennünk. Elsősorban az ajkai erőműbe szállítjuk a Hanságban, illetve a Duna-ártérben kivágott lágy lombos fajtájú fák aprítékát, de kaptunk megrendelést burgenlandi égetőműből is. Fontos megjegyezni, hogy ezeket az erdőket előre meghatározott ütemterv szerint kell kitermelni, függetlenül attól, hogy a fákat milyen célra hasznosítják. Az erőművektől folyamatos az igény az aprítékra, ötéves szerződést írtunk alá, szinte mennyiségi megkötés nélkül.

– Ezzel a szerkezettel óránként kilencven köbméter aprítékot tudunk előállítani. Míg korábban a fának közel negyedét kitevő vágási apadékot nem tudtuk hasznosítani, azt az erdőben elégettük, ezzel a módszerrel nem marad semmi selejt, a faanyagot teljes egészében feldolgozzuk – tudatta Kanka Tibor. MÉHES ÁKOS


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.