Állóharc és hóvirágháború a nemzeti parkban (sonline.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. április 15. - Ismerik, de nem eléggé a Duna-Dráva Nemzeti Parkot a területén élők, és a tilalom ellenére is szoktak hóvirágot szedni, legalábbis Őrtilos, Zákány, Gyékényesben. Ez derült ki abból a közvélemény kutatásból, amit az őrtilosi Tóth Zsófia, a csurgói Csokonai gimnázium diákja készített, azzal a céllal, hogy megtudja: lakóhelyén és környékén miként vélekednek a természetvédelemről, mennyire tájékozottak az itt élők a környezetükben megtalálható rendkívül ritka és védett növény és állatvilágról, egyáltalán szükségesnek érzik-e a védelmet. A diáklány 62 kérdőívet osztott ki három korosztály számára. 
– Figyelemre méltó, hogy a válaszolók 73 százaléka nem tartja elegendőnek az információt, 87 százaléka szeretne több ismerethez jutni a nemzeti parkkal kapcsolatban – állapította meg Tóth Zsófia. S azt is: néhányan nincsenek túl jó véleménnyel, hiszen ilyen válaszokat is kapott: „bosszúságot okoznak a tulajdonosnak”, vagy „a saját területemen meg van kötve a kezem”.

Érdekes, hogy a Somogy és Baranya megyén átívelő Dráva projektről nagyon kevesen, mindössze minden harmadik megkérdezett hallott – noha éppen az itt élőket hivatott támogatni – , a projekt keretében megvalósuló tevékenységre pedig csak a megkérdezettek alig egy százaléka tudott példát mondani.
A diáklány kutatómunkájából is kiderül: a területen – annak ellenére, hogy a Duna-Dráva Nemzeti Park részét képezi – vannak veszélyeztető tényezők. A legnagyobb gondot az illegális szemétlerakások és fakivágások jelentik, valamint a védett növények gyűjtése. Helyenként a nagyon agresszív akác terjedése jelent problémát, mivel térhódítása miatt csökkent az aljnövényzet.

A védelem alatt álló gyepterületek kezelése sem a legmegfelelőbb. A gazdálkodók állatállománya ugyanis csökkent, elmaradnak a kaszálások és a legeltetés, s mindez kedvezőtlenül hat a gyepterületekre. A területen folyó erdőgazdálkodás ugyancsak jelentős veszélyeztető tényező, hiszen hiányzik a környezet és természetvédő szemlélet, a magán- és állami tulajdonú, részvénytársasági kezelésű erdőkben folyó gazdálkodási tevékenységek negatívan befolyásolják a növényzet összetételét. Varga Andrea


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.