2010. május 7. - MÁJUSBAN újabb két jogcímen - ültetvénytelepítés (szőlő
és gyümölcsös), továbbá őshonos állatok tenyésztése - nyújtható be
támogatási kérelem az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program
keretében. Maácz Miklós, a szaktárca Agrár- és Vidékfejlesztési Főosztályának főosztályvezető-helyettese az UMVP megvalósításának első fázisának értékelése kapcsán elmondta, a fejlesztési irányok és a pénzügyi keretek alapián négy tengelyen zajlik a program.
A források majdnem felét, csaknem 2,4 milliárd eurót - nagyjából 650 milliárd forintot - a mezőgazdaság, az élelmiszer-feldolgozás és az erdészet versenyképességének javítására fordították és fordítják.
A keret 35 százaléka, a környezet és vidék állapotának javítására szánt támogatás, ösz-szesen 1,6 milliárd euró értékben. Ebből 700 millió eurót használhatnak fel a sikeresen Dályázók a vidéki területek életminőségének javítására és a diverzifikáció ösztönzésére, níg 300 millió eurót a LEADER-program keretében.
- A teljes programozási időszakban terveiért 52-ből 40 támogatási jogcímet kihirdetünk. Több mint 127 ezer támogatási kérelmet nyújtottak be, amelyekre csaknem 56 :zer támogatási határozatot adtunk ki eddig, i megítélt 635 milliárd forint támogatásból !41 milliárd forintot már kifizettünk - mondta dr. Maácz Miklós.
Az első tengely összes lényeges konstrukciója elindult, így a mezőgazdasági üzemek Korszerűsítése, az erdészeti géppark modernizálása, az élelmiszeriparban a termékek értéknövelése, de ide tartozik a megújuló energiaforrások elterjesztése, a fiatal gazdálkodók támogatása is - tudtuk meg a főosztályvezető-helyettestől.
Több mint 51 ezer termelő nyújtott be támogatási kérelmet, amelyekre közel 33 ezer támogatási határozatot kiküldött a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH), 453,8 milliárd forint támogatást megítélt, 187,8 milliárd forintot kifizetett a termelőknek. A 2007-2013 közötti keret megközelítőleg 70 százaléka van már lekötve.
Az ÚMVP 2010. első félévi ütemterve szerint május 3-án és június 3-án indítják az ültetvénytelepítés (gyümölcs) jogcímet.
A II. tengely a környezetkímélő gazdálkodási módszerek megerősítését és elterjesztését, valamint a gazdaságos és környezetbarát erdőgazdálkodás elősegítését célzó jogcímeket foglalja magába. Az Agrár-környezetgazdálkodási programra (AKG) több mint 25 ezer gazdálkodó nyújtott be támogatási kérelmet szántóföldi, gyepgazdálkodási, ültetvénygazdálkodási, vizes élőhely gazdálkodási célprogram megvalósítására. A legnagyobb területet az integrált szántóföldi növénytermesztés érinti, ahol 1,6 millió hektár után igényelt támogatást 16 ezer gazdálkodó. A rendelkezésre álló források és az intézkedésen belüli aránykorlátok (35°/o) betartása mellett 570 ezer hektárt és 2644 gazdálkodót tudnak támogatni. Az AKG eddigi éves kötelezettségvállalása mintegy 30 százalékkal, 42 milliárd forintról közel 56 milliárd forintra emelkedik. Aktuálisan indított jogcím az őshonos állatok genetikai állományának hagyományos körülmények között történő tenyésztése. E megoldás többletköltséggel és bevételkieséssel jár, melyet támogatás kompenzál. Az erre kiírt pályázatra május 1. és 31. között adható be a támogatási kérelem.
A vidéki területek életminőségét a mikro-vállalkozások (1444 támogatott, 20,2 mrd Ft)
a települések (978 darab, 10,1 mrd Ft), és a turizmus fejlesztése (943 darab, 18 mrd Ft) és a vidéki örökség védelme (532 darab, 6,8 mrd Ft) jogcímén támogatja az ÚMVP. A IIl. tengely része a nemzeti diverzifikációs program, mellyel a bezárt cukorgyárak térségében - Kába, Petőháza, Szerencs, Szolnok érintett - segítik a gazdasági szerkezetváltást, valamint az üzemek bezárása okozta foglalkoztatási hiány pótlását támogatják.