Korrupciógyanús botrányok Pozsonyban (Napi Gazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. május 29. – A KÖRNYEZETVÉDELMI ÉS A MEZŐGAZDASÁGI MINISZTÉRIUM

A szlovák mezőgazdasági minisztérium élén négy, a környezetvédelmién öt miniszter fordult meg a kormányzati ciklus során, miközben közpénzek folytak el, ezzel ez a két tárca vezeti a botrányok listáját - írta a pozsonyi Új Szó. Négy, sőt a tárca ideiglenes vezetésével megbízott Dusán Caploviccsal együtt öt miniszter váltotta egymást a környezetvédelmi tárca élén. A koalíciós erőviszonyok alapján a miniszteri posztok  elosztásakor három tárca jutott a Szlovák Nemzeti Pártnak (SNS)
ezek egyike volt a környezetvédelmi minisztérium. 2006 júliusában Jaroslav Izák foglalta el a széket, két évig maradhatott Róbert Fico miniszterelnök 2008 augusztusában váltotta le, miután a sajtó kiderítette, hogy a környezetvédelmi alapból a kormányhoz közel álló vállalkozók kaptak támogatást napkollektoros berendezésekre és házaik hőszigetelésére. Izák utódja, Ján Chrbetcsak nyolc hónapig lehetett tárcavezető, a légszennyezési kvóták eladása miatt 2009 májusában távoznia kellett. Chrbet a kormányra akarta bízni a döntést, hogy bontsa fel a minisztérium a kvótaeladásról szóló, sokak szerint előnytelen szerződést, Fico erre leváltotta.
A szén-dioxid-kibocsátási kvóták eladása körüli szövevényes ügynek - Szlovákia előnytelen szerződést kötött, és jóval áron alul adta el a kvótákat, ezáltal mintegy 66 millió eurót veszítve - a mai napig nincs vége. A kvótákat megvevő, lényegében mindvégig ismeretlen amerikai Interblue Group, amely a székhelye után kapta a garázscég elnevezést, már nem létezik, a magát a cég utódjának tartó Interblue Group Europe pedig a környezetvédelmi tárca többszöri felszólítására sem mutatta be azt a dokumentumot, amely igazolná, hogy valóban az Interblue utódja.
A környezetvédelmi minisztérium élére Chrbetet követően Viliam Tursky került, ám alig három hónapig maradhatott a helyén. Azt követően menesztették, hogy kiderült, a tárca hatáskörébe tartozó Szlovák
Vízgazdálkodási Vállalat tenderét a miniszter egyik tanácsadójához   köthető cég nyerte meg. Ráadásul formai okokra hivatkozva ki
zárták a legolcsóbb ajánlatot tevő pályázót, így 27 millió euróval többet, 85 millió eurót kellett volna a hőerőművekben keletkezett pernye megsemmisítéséért kifizetni a győztes cégnek. Turskyval együtt tavaly augusztusban az SNS elveszítette a környezetvédelmi tárcát is, a miniszterelnök ugyanis elvette tőle az irányítását. Ez a koalíciós szerződés felrúgásának számított, hiszen a poszt az SNS-nek járt, Slotáék azonban, noha felháborodtak Fico döntésén, nem léptek ki a kormányból.
Botrányok sora kellett ahhoz, hogy Fico kimondja: a Szlovák Nemzeti Párt képtelen vezetni a minisztériumot. A miniszterelnök azonban csak hónapokkal a botrányok kirobbanása után cselekedett, s váltotta le a minisztereket, majd vette el a párttól a tárcát. Miután a sajtó nyilvánosságra hozta az ügyeket, a kormányfő hosszú ideig védte a minisztériumot, főként az emissziós kvóták ügyében, s a sajtótól követelt bizonyítékokat arra, hogy a kvótákat tényleg áron alul adták el. A tárca ezután a Smer kezébe került, Viliam Tursky után 2009 október végéig Dusán Caplovic emberi és kisebbségi jogokért felelős miniszterelnök-helyettes állt az élén, jelenleg Jozef Medvéd vezeti.
Botrányokban és minisztercserékben a földművelésügyi tárca sem marad el a környezetvédelmitől. Itt is négy miniszter váltotta egymást - emlékeztetett a pozsonyi újság. A HZDS vezette tárca éléről először Miroslav Jurenának kellett távoznia. A tárca hatáskörébe tartozó Szlovák Földalap akkori vezetése alatt a Vladimír Meciar HZDS-elnökhöz közeli emberek állítólag nagyon olcsón jutottak parcellákhoz a Magas-Tátrában. Ez az ügy okozta Miroslav Jurena földművelési miniszter bukását. A kormányfő 2007 novemberében leváltotta őt, s ekkor vonult be a szlovák politikai folklór történetébe a felejthetetlen jelenet: Miroslav Jurena tehénistállóban tartott utolsó sajtótájékoztatója, amelyen magából kikelve verte az asztalt és sorolta a többi miniszter bűneit, háttérben a szarvasmarhák bőgésével. A földügy megrengette a koalíciót, néhány hétig úgy tűnt, a kormány vesztét is okozhatja.
Jurenát Zdenka Kramplová váltotta a poszton, de ő sem sokáig maradt. Saját pártja szólította fel távozásra a HZDS körüli pénzadományok miatt, melyeket még a párt központi titkáraként Kramplová látott el kézjegyével.
A következő minisztert, Stanislav Becíket, akivel a szakmabeliek lényegében elégedettek voltak, szintén saját pártja hívta vissza,
a HZDS egyértelmű indokokat nem hozott fel. A földművelésügyi tárcát már a negyedik miniszter, Vladimír Chovan vezeti 2009 szeptemberétől.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.