2010. június 29. - Lukács: egy kormányrendelet szerint működtetni kell
az erőművet
OROSZLÁNY/BUDAPEST Lukács Zoltán a parlament hétfői ülésén a Vértesi
Erőmű Zrt. további sorsáról interpellált. A képviselő hozzászólásában elmondta: „A Magyar Villamos Művek Zrt. évek óta próbálja különböző módon és indokokkal megszüntetni a több mint 3000 családnak megélhetést adó, az utolsó Magyarországon működő mélyművelésű bányát magába foglaló és Oroszlány városának távfűtését biztosító Vértesi Erőmű Zrt.-t. Ezeket a próbálkozásokat azonban mindeddig sikerült megakadályozni."
A politikus emlékeztetett, hogy érvényben van egy, az előző kabinet által meghozott kormányhatározat, amely a társaság további működtetéséről rendelkezik, és törvényes működés keretében a finanszírozás kötelezettségét rója a tulajdonos MVM Zrt.-re.
A bezárás melletti sokszor hangoztatott másik érv az úgynevezett „szénfillér" ez év december 31-i hatállyal történő megszűnése. Az ezt lehetővé tevő szerződés felülvizsgálatát azonban az Európai Bizottság
még nem zárta le - fogalmazott a honatya.
A Vért és a szénbánya szociális szolgáltató, amit be kell zárni. Ezt nem mi mondjuk, hanem önök sugallták - kezdte válaszát Fónagy János államtitkár. - De ki tehet arról, hogy a 2008-ban még négymilliárd adózás utáni nyereséget felmutató cég egy évvel később 12 milliárdos támogatásra szorult? Ki kötött előnytelen áramvételi szerződést? A nyomozóiroda keresi a felelősöket. Egy biztos, nyár vége előtt elkészítjük a lehetséges forgatókönyveket a megfelelő egyeztetések után. Érzékeny, humánus megoldást keresünk.
Lukács Zoltán viszontválaszában elmondta, hogy a Vért alkalmazottai valóban 1500-an vannak, mint az államtitkár említette, de a bedolgozó cégekkel együtt 3000 családot érint a kérdés. Az áramvásárlási szerződésekkel kapcsolatban azt mondta, hogy eddig összesen 1,9 milliárd forintot találtak jogszerűnek, a többi igényről még választott bíróság előtt vitáznak a felek.