Indul a biofűtőmű építése (Heves Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. JÚLIUS 2. - „ZÖLD" FEJLESZTÉS A biomasszával működő rendszer még ritkaság A szerződést aláírták, és ha minden a terveknek megfelelően alakul, úgy idén karácsonykor már munkába is állhat Egerben az a környezetbarát biomassza-fűtőmű, amely Magyarországon még kuriózumnak számít.
 kérdés számunkra; belevágjunk-e a beruházásba -mondja Várkonyi György, az Egri Vagyonkezelő és Távfűtő Zrt. ügyvezetője -, hiszen nekünk elsősorban a fogyasztóinkra kell gondolnunk, márpedig a földgázpiacot az elmúlt időben komoly bizonytalanságok uralták. Hogy mást ne is említsek, az üzleti tervünk 195 forintos dollárral számolt, most pedig 230 forint fölött járunk, amely ténynek „köszönhetően" kénytelenek vagyunk visszaállni a decemberi árainkra. Ráadásul a jövő év január l-jétől az eddig jó szolgálatot tevő gázmotoros kiserőmű üzemeltetése is gazdaságtalanabbá válik, lévén megszűnik az ott termelődő elektromos energia kedvezményes átvétele, így a relatíve olcsó hőelőállítás is. Mindezek nagyon is indokolták a váltást.
- Miért éppen a biomassza-fűtőmű mellett döntöttek, elvégre sokfajta alternatív energiaforrás létezik?
- Először is hadd mondjam el, hogy az új rendszer munkába állítása után sem szüntetjük meg a vizeskazános és a már említett gázmotoros erőművünket, hiszen előfordulhat, hogy azokra is szükség lesz. így hát, a biofűtőmű afféle harmadik „lábként" funkcionál majd. Ami pedig a kérdését illeti..., nos, több cég is megkeresett bennünket az ajánlatával, amelyek megvizsgálása után nyilvánvaló lett, hogy az egriek igényeinek ez felel meg a legjobban. Különösen, mert az Egererdő Zrt.-nél évente mint egy 160 ezer tonna faapríték keletkezik, amelyből 22-24 ezer tonna bőven fedezi a biofűtőmű éves szükségletét.
- Gondolom, a környezetvédelmi szempontok is sokat nyomtak a latban...
- Természetesen, hiszen a biomasszával való fűtés jelentősen csökkenti a károsanyag-kibocsátást. Ilyenkor ugyanis kizárólag vízgőz kerül a légtérbe, ami korántsem terheli meg úgy a környezetet, mint a most termelődő szén-dioxid. És mivel a három darab, egyenként négy megawattos kazánig zárt konténerekben jut el a fűtőanyag, így porszennyezéssel sem kell számolni.
- Mikor indul a beruházás, és mikorra várható, hogy az egri lakásokat már ez az új főtőmű melegíti?
- A bővítést a nagy csarnokunk megtoldásával oldjuk meg. És bár e munkának áldozatul esik a jégpálya, a szükségből sikerült erényt kovácsolnunk, már amennyiben a sporttelepen egy olyan új jégpályát építünk, amely sokkal jobban megfelel a kor követelményeinek, mint a
jelenlegi, ami sok-sok kívánni valót hagy maga után. Pillanatnyilag egyébként az engedélyezési eljárások vannak soron, míg a munkálatok várhatóan augusztus végén, esetleg szeptember elején indulnak majd. És
ha minden a terveknek megfelelően alakul, az esztendő végére,
karácsony táján már dolgozhat az új rendszer.
- Ha jól tudom, az egrieknek lehetőségük lesz arra, hogy élesben is lássák működni a berendezést...
- Így igaz. Túl azon, hogy a beruházásról folyamatosan tájékoztatjuk majd a közvéleményt, valamilyen formában azt is lehetővé tesszük, hogy az érdeklődők afféle „üzemlátogatáson" vegyenek részt.
A biofűtőmű idehaza kuriózumnak számít


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.