Vadászok tilosban (Kisalföld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2005. január 31.
Pintér Csaba: A vad a magyar állam tulajdona
A Kisalföld információja szerint a megyében orvvadászaton értek egy nyugállományú rendőrt és egy, ugyancsak nyugdíjas tűzoltóparancsnokot a napokban. Mint kiderült, egyiküket maga a vadásztársaság bízta meg az őz kilövésével.
„Egyet a Mavadnak,- egyet magadnak." Ez a szlogen még mindig tartja magát a vadászok között, utalva ezzel a rapsicokra és a szabálytalanul vadászókra. A lapunkhoz érkezett információ szerint egy nyugdíjas rendőrt, majd egy nyugállományú tűzoltóparancsnokot is megkísértett a könnyebb vadszerzés lehetőségé. Úgy tudjuk, egyikük még a vadászterületen bukott le, másikuknak a lakásán találták meg az őzet.

Lopás gyanúja
A megyei rendőr-főkapitányság sajtóreferense, Kocsis Tünde. alezredes annyiban erősítette meg a Kisalföld információját, hogy valóban indult eljárás egy győri férfi ellen lopás vétség megalapozott gyanúja miatt.
- A gyanúsítottnak volt vadászjegye és fegyverviselési engedélye, s a vizsgálat adatai szerint a lelőtt vadon nem helyezte el a jelölőszalagot, az úgynevezett „krotáliát". A vadászat tényét bejegyezték a vadászati naplóba - jegyezte meg az alezredes.
Lapunk úgy tudja, hogy a nyugalmazott rendőrt és egy másik vadászt a vadásztársaság bízta meg az őz kilövésével.
A nyugdíjas tűzoltó esetében is folyik a vizsgálat. Információnk szerint feljelentői régóta „utaztak" a vadászra, s amikor véresnek látták az autója belsejét, elmentek a házához, ahol megtaláltak egy lelőtt őzet, amin nem volt krotália. Kocsis Tünde elmondta, a vad értékének megállapítására szakértőt kértek fel.
- A Csornai Rendőrkapitányság lopás vétség megalapozott gyanúja miatt vizsgálja a vad elejtésének körülményeit - tudtuk meg az alezredestől.
Jegyzéket kell vezetni
Az üggyel kapcsolatban lapunk megkereste a megyei FM-hivatal vadászati és halászati felügyelőségének vezetőjét, Pintér Csabát.
Hivatalunk a rendőrségi jelentés alapján szerzett tudomást mindkét ügyről, amelyekben eljárás folyik - kezdte Pintér Csaba.
A felügyelőség vezetője elmondta, hogy kétféle orvvadászatot különböztetnek meg. Egyik, amikor külső, nem a társasághoz tartozó vadászok vagy engedéllyel nem rendelkezők, illegális fegyverrel vadásznak. A társasági tagoknál akkor beszélünk „belső orvvadászatról", amikor az elejtés után azonnal nem helyezik el a nagyvad-azonosítót a vadban. Ezenkívül az elejtés tényét be kell vezetni az egyéni lőjegyzékbe, majd a be-írókönyvbe is be kell írni a krotália számát.
— Ha ezt elmulasztja a vadász, jogosulatlan vadászatot követ el. Megbírságolhatjuk és bevonhatjuk a vadászjegyét. Ugyanis a vad a magyar állam tulajdona, amit a szabálytalan vadász ellop - tudtuk meg Pintér Csabától.
Mi lehet a társaságé?
Csak a jogszerű elejtéssel kerül a vadásztársaság tulajdonába a vad, amivel ezt követően tehet azt a társaság, amit akar. Eladhatja vagy megehetik a tagok a vadászbálon. Egy őzsuta vadgazdálkodási értéke 100 ezer forint. Ebben nincs benne a húsérték, amitől a társaság az orvvadászat miatt elesik.

Tóth Gyula



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.