Megújuló villamos energia az erdőből (Nógrád Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2005. január 31.
Nógrád kincse az erdő, számtalanszor leírtuk már lapunk hasábjain. A vidék nagy része alkalmatlan a mezőgazdasági termelésre, a legeltetéses állattenyésztés csillaga is, úgy tűnik, hosszabb időre leáldozott az európai szintű túltermelés miatt, - marad tehát az erdő, ami megélhetési forrásként mind nagyobb szerepet kap. Nem csak a kitermelt fa, a vadgazdálkodásból származó bevétel, a melléktermékek gyűjtögetése jelent azonban gazdasági értéket, hanem azon szerep is, amit a pihenésben, kikapcsolódásban, turisztikában nyújt. A megye teljes területén, a Medvestől a Dunakanyarig gazdálkodó Ipoly Erdő Rt. is tekintélyes mennyiségű tűzifát termel, aminek további felhasználására egy egészen újszerű megoldást talált az állami tulajdonú cég. A részletekről Tóth Gábor gazdasági vezérigazgató-helyettessel beszélgettünk.

A megújuló energiaforrásokra alapozott villamosenergia-termelés csak az utóbbi néhány-évben terjedt el Magyarországon, s így évi egymillió köbméter tűzifa felhasználására nyílik lehetőség. Pillanatnyilag Pécsen, Ajkán és Kazincbarcikán van megfelelően átalakított erőmű. Hozzánk az utóbbi, az 1996 óta egy amerikai székhelyű társaság, tulajdonában lévő Borsodi Hőerőmű esik legközelebb. Ez különösen fontos, mivel a tűzifa logisztikai költségei óriásiak, így nem mindegy, hogy mit, hová kell szállítani. Az erőműről tudni kell, hogy eredetileg a borsodi barnaszénkészlet felhasználására és a környező iparvidék energiaigényének ellátására épült. A rendelkezésre álló, gyenge minőségű, magas hamu- és kéntartalmú szén azonban környezetszennyező, a készletek végesek, a kitermelés költsége pedig igen magas, a hatásfok pedig rossz. Ezzel szemben a fa megújuló energiaforrás és kevésbé környezetszennyező.
- Ezek után az ember attól tart, hogy egy újabb felhasználási lehetőséggel szó szerint füstbe mennek az ország erdei...
- Erről szó: sincs! Magyarországon évente 11-12 millió köbméterrel gyarapszik az élőfa-készlet. Ebből hétmillió köbméter körül alakul a kitermelés. Az észak-magyarországi régió erdőterv szerint kezelt területeiről származó tűzifa jól felhasználható az erőmű működtetésére, kiváltható vele a környezetünket nagyobb mértékben szennyező fosszilis tüzelőanyag. A megújuló energiaforrásból termelt villamos energia iránt hosszú távon prognosztizálható a fokozódó igény. Ehhez persze hozzájárul Kazincbarcika kedvező földrajzi helyzete is.
Egyébként a tűzifa tüzelőanyagra való átállás a földi klíma változása, a globális felmelegedés ellen kibontakozó küzdelemben Magyarország számára fontos lépés! A felmelegedést a légkörbe bocsátott üvegházhatású gázok koncentrációjának emelkedése okozza. Ezek között legjelentősebb a szén-dioxid, amelynek jelentős hányadát a fosszilis tüzelőanyagot használó erőművek bocsátják ki. Ezek a gázok a földfelszín által visszavert hősugárzást csak részben engedik át, ezáltal annak egy része csapdába esik. A tudósok által már évtizedekkel ezelőtt felismert, a természetet és az embert is veszélyeztető jelenség elleni világméretű küzdelem az ENSZ éghajlatváltozási keretegyezménye nyomán kezdett kibontakozni.
-Mi jellemzi itt Európát?
- Az Európai Unió saját klímapolitikát alakított ki, amelyben a megújuló energia felhasználásának fokozását tűzte ki céljául. Az uniós tagországok energiafelhasználása napjainkban 6 százalék körüli, megújuló forrásból származik. Ezt 2010-re 12 százalékra szeretnék növelni. A megújuló forrásokból termelt villamosenergia részaránya az összes villamos energiához képest 14 százalék, ennek megnövelt értékét 22 százalékban határozták meg. Magyarországon - nagyrészt a tűzifa felhasználásának köszönhetően - az összes energiafelhasználásban a megújuló források részaránya 3,5 százalék. Ezt 2010-ig meg kellene megduplázni. A megújuló villamosenergia-termelés helyzete rosszabb, jelenleg mintegy fél százalék. A növelése reálisan legfeljebb 3-4 százaléknyi lehet, az uniós elvárás szerinti vállalásunk pedig 3,6 százalék.
- Hogyan üzemel egy ilyen erőmű.?
- A gömbfa közúton és vasúton érkezik, az aprításra egy óránként 120 tonna kapacitású gépet helyeztek üzembe egy másik, kisebb kapacitású aprítógép kisegítő közreműködésével. A felaprított tüzelőanyag egy részét tovább finomítják. A kazánokban keletkező füstgáz tisztítását a meglévő, de a változó üzemi feltételek és követelmények miatt áttervezett és felújított elektrofilterek végzik. A leválasztott égéstermék, a fahamu környezetbarát természete révén talajjavításra és tápanyag utánpótlásra használható.
Az erőmű minden tekintetben megfelel a szigorodó környezetvédelmi elvárásoknak, a  választott tüzeléstechnika révén alacsony a nitrogén-oxid kibocsátás, a tüzelőanyagban található jelentéktelen kéntartalom miatt pedig a kén-dioxid kibocsátás mértéke is messze határérték alatti. Hasonló a helyzet a tűzifa hamutartalmával, a széntüzeléshez  viszonyítva több nagyságrenddel alacsonyabb hamutartalom leválasztása a meglévő és felújított elektrofilterek számára nem jelent igazi gondot.
A Borsodi Hőerőmű biomassza-projektjének tűzifaigénye évi 270 ezer tonna, amit 10
éves szerződések alapján négy állami erdőgazdaság biztosít. A hazai erdők ipari felhasználásra alkalmas termelése a keménylombos őshonos fafajok nagy aránya miatt jóval a nyugat-európai-arány alatt van, a tűzifahányad iránti kereslet pedig az elmúlt években jelentősen csökkent. Ennek is köszönhető, hogy a hatóságilag jóváhagyott, művelési tervben szereplő mennyiségnél is jóval kevesebb fa kerül ki az erdőkből. Az erdőgazdaságok számára a hosszú távú megállapodások az előre tervezhetőségen kívül azt is jelentik, hogy az erdőgazdálkodási feladatokat, benne a társadalmi célú tevékenységet biztosabb anyagi háttérrel képesek elvégezni. Az Ipoly Erdő Rt. így évente 130 ezer köbméter tűzifát tud értékesíteni.
Természetesen társaságunk továbbra is preferálja a lakosság számára történő tűzifaértékesítést, terveink szerint az elkövetkezendőkben szerepet vállalunk korszerű fűtési technológiák térségünkben történő terjesztésében. Bízunk benne, hogy a tűzifa-értékesítéshez kapcsolódó szolgáltatásaink bővítésével, a tűzifa, mint hagyományos környezetbarát fűtőanyag versenyképessége a helyettesítő termékekkel szemben
egyre inkább javulni fog környezetünkben. Fontos ez az itt élő emberek számára is, hiszen társaságunk az erdők haszonvételeiből származó nyereség döntő hányadát
közcélú feladatok finanszírozására, kiránduló helyek, parkerdők gondozására fordítja.

F.Z.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.