Megmentenék a fenyőket (Dunántúli Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. JÚLIUS 9. - KÍSÉRLET - A fertőzött fák törzsébe juttatnak „gyógyszert" a gomba ellen PÉCS Új módszert próbálnak ki a mecseki feketefenyők megmentésére. Korábban tíz hektáron már vágni is kellett a gombafertőzött, kiszáradt fákat.
Tragikus képet mutat már a távolból is a Mecsek több pontja: a zöldellő erdőkben barna foltok mutatják, hol vannak gomba által megfertőződött, kiszáradó félben levő fák. A közelmúltban már beszámoltunk róla, hogy a Mecsek - egyébként nem őshonos, a '60-as években betelepített - feketefenyőit két gombafaj is megtámadta. Ez a fertőzés felborítja a fák vízháztartását, s kiszáradhatnak. Lovescher István, a Pécs Holding erdésze lapunknak elmondta, a Tettyétől a Dömörkapuig tart a fertőzött a terület a fenyőállomány mintegy 80 százaléka már károsodott a becslések szerint. A probléma, hogy az erdészeti szakirodalom szerint ilyen nagy területen ez ellen szinte lehetetlen védekezni: a permetezés a szálfák magassága miatt lehetetlen, míg a légi vegyszerezés egyrészt drága, másrészt a hatásfoka is bizonytalan a szakemberek szerint.
Tegnap egy új módszert próbáltak ki. Lovescher István elmondta kísérleti jelleggel 15 feketefenyőt úgynevezett endoterápiával kezelnek. Richnovszky Andor, a beavatkozást végző cég képviselője vázolta, a gombaölő szert a fa törzsébe juttatják be úgy, hogy az a növény teljes keringési rendszerébe eljusson. Körülbelül két-három hét kell ahhoz, hogy a fa minden részébe elérkezzen a „gyógyszer". A most kezelt fákat folyamatosan vizsgálják majd, utána derül ki, hatékony-e a beavatkozás, s alkalmazható-e nagyobb körben is.
Eddig egyelőre nem volt más lehetőség, mint a kitermelés. Eddig tízhektárnyi területről, vágtak ki fenyőket. Nyaka Szabolcs

Ez a kártevő már korábban is támadott
LOVESCHER ISTVÁN, a Pécs Holding erdésze felhívta rá a figyelmet: a gombafertőzés nem csak idén jelent meg, ugyanis már 2005-ben is észrevették a jeleit. Akkor még nem pusztított ilyen mértékben. A fenyők viszont nehezen viselik az egyre szélsőségesebb időjárást az elmúlt években egyaránt volt kemény faggyal járó és jóval enyhébb tél is, de a forróság és a csapadékos, hűvösebb nyarak is váltották egymást. Ez viszont legyengítette a fák védekezőképességét, ennek tulajdonítható, hogy idén nagyon komollyá vált a pusztítás, s a Mecsekben már sok helyen, akár autóból is láthatóak az elszáradt fák.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.