Verespatak: most vagy soha (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2005. február 10.
Jövő héten az aranybányáról is tárgyalhat a szakminiszter román kollégájával
Haladéktalanul nemzetközi hatásvizsgálatot kell kezdeményeznie a magyar kormánynak a verespataki aranybánya ügyében. Ennek elmulasztásával Románia gyakorlatilag minden külső kontroll nélkül megvalósíthatja a beruházást – állítja a Greenpeace.
Most lehet utoljára megakadályozni a verespataki ciános aranybánya építését – állítják a Greenpeace szakértői. A zöldszervezet szerint a magyar kormánynak azonnal diplomáciai lépéseket kell tennie annak érdekében, hogy a román kormány ne fogadja el a beruházó cég decemberben benyújtott technikai megvalósítási tanulmányát.

Ebben ugyanis az áll, hogy a Verespatakra tervezett bánya működése nem jár határon túl terjedő hatásokkal. "Ez – ismerve például a nagybányai Aurulnál történteket, amikor jelentős mennyiségű cián jutott a Tiszába – nyilvánvalóan nem igaz – mondta Csáky Roland, a Greenpeace programfelelőse. A magyar kormánytól azt várjuk, hogy haladéktalanul fellépjen a dokumentum elfogadásának megakadályozása, egyúttal egy nemzetközi hatástanulmány készítése érdekében" – hangsúlyozta Csáky.
"A kormány tisztában van a beruházás környezeti kockázataival, mindent megtesz a bányanyitás elkerülése érdekében" – mondta lapunknak a környezetvédelmi miniszter.
Persányi Miklós hivatalos tájékoztatást kért a beruházás engedélyezési eljárásáról. Egyben személyes találkozót kezdeményezett az új román környezetvédelmi miniszterrel az aktuális ügyek megbeszélésére. Ezek között vezető helyen szerepel a verespataki beruházás. Persányi szerint jó esély van arra, hogy a román miniszterelnök jövő heti budapesti látogatásakor találkozhat bukaresti kollégájával. Hamarosan ülésezik a Verespatakkal is foglalkozó magyar–román környezetvédelmi vegyes bizottság is.
A Greenpeace szerint az aranybánya ügyében Magyarország lépés- és pozícióhátrányba került. Csákyék a Gyurcsány-kormány hibájául róják fel, hogy a csatlakozási tárgyalásokon nem emelt kifogást az unió által Romániának adott átmeneti mentességek ellen. Ezek közül több éppen a Verespatakon tervezett ciános bányászati technológiák alkalmazását könnyíti meg – véli a Greenpeace.
Információink szerint hazai és külföldi környezetvédők újabb nagyszabású demonstrációra készülnek Verespatak ügyében. Hogy mikor és hol, azt konspirációs célokból titokban tartják.

Munkácsy Márton–
Szilágyi A. János


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.