2005. február 10.
Súlyos ipari balesetek, tüntetések, fogyatkozó zöld költségvetés: 2004 nem tartozik a környezetvédelem legsikeresebb évei közé. A képet csak itt-ott árnyalja néhány hulladékgazdálkodási és szennyvíz-csatornázási beruházás megindítása.
A Zengővel kezdődött és végződött 2004 a környezetvédelemben. Januárban a NATO-lokátor építésének megakadályozására tiltakozó demonstrációt szerveztek a zöldek. Az ország közvéleményét felkavarta az erőszakos fellépésbe torkolló, de végül sikeres tüntetés. A politika sem hagyhatta figyelmen kívül a lakosság zöldek felé hajló szimpátiáját. Medgyessy Péter miniszterelnök egy kormánytól független szakértői bizottságot kért fel annak megállapítására, hogyan és hol lehet radarügyben a környezetvédelmi és a katonai-biztonsági érdekeket összehangolni. A testület decemberi jelentésében a Zengőt jelölte meg a legcélszerűbb helyszínnek, hozzátéve: máshol is, igaz, jóval drágábban és (a bonyolult engedélyeztetés miatt) lassabban, megvalósítható a beruházás.
Pakson továbbra is csigalassúsággal haladt az atomerőműben a helyreállítás előkészítése. Az egyetlen számottevő eredmény, hogy a tisztítótartály lokalizálásával három hónapra ismét áramot termelhettek a két éve álló 2-es reaktorban.
A természeti csapások tavaly sem kerülték el az országot. Tavasszal és ősszel egy-egy nagyobb szélvihar, augusztusban pedig a Hernád áradása okozott károkat. Nyáron hernyóinvázió pusztított, elsősorban a Balaton-felvidéken. Az év legmegrázóbb eseményei közé tartoztak az ismétlődő ipari balesetek. Nyár elején Gyömrőn egy vegyi üzemben mérgező gázok szabadultak el. A következmény: kitelepítés, gyárbezárás, a vétkes cég és a hatóságok kölcsönös vádaskodása. Augusztusban – szinte egy időben – két még súlyosabb baleset történt. Törökbálinton felrobbant egy petárdaraktár, két munkás meghalt, a környék épületei romhalmazzá váltak. Pár nappal később a dorogi veszélyeshulladék-égetőből gyógyszergyári maradékanyagok jutottak a Dunába, elszennyezve Esztergom ivóvízbázisát. A városban napokig szünetelt a vízellátás. A balesetek után megszigorították a veszélyes üzemek ellenőrzését és a petárdák és más robbanóanyagok előállításának és tárolásának feltételeit. A balesetek azonban nem értek véget. Õsszel Rákospalotán égett le egy vegyianyag-raktár.
A Zengő mellett máshol is tiltakoztak a zöldek, több-kevesebb sikerrel. Bükkösdön sikerült megakadályozniuk egy cementgyár építését, Ócsán, Piliscsabán, Üllőn és több más településen viszont hiába követelték kerülő út megépítését. Mozgalom alakult a Margit-sziget megóvásáért is. Még nem dőlt el, mi lesz a védett közparkba tervezett uszoda sorsa.
Azért pozitív dolgok is történtek zöld szempontból. A kormány és a parlament hosszas viták után jóváhagyta az elektronikai berendezések termékdíjasítását. A csomagolóanyagok és a nejlonszatyrok után januártól már darabonként kell a zöldadót fizetni. Folytatódott a hulladékgazdálkodási rendszerek előkészítése, több helyen adtak át szennyvíztisztítót, bővült a csatornahálózat, és Budapesten több helyütt lehetővé vált a szelektív hulladékgyűjtés.
Szilágyi A. János