Takarmánnyal és gyógyszerekkel táplálják, védik az állatokat (Kisalföld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2005. február 7.
Vadetetés: Malacnak „tápot", vaddisznónak kukoricát
A szigetközi vadak kedvükre válogathatnak a csemegék közül a télen:
gesztenye, kukorica, szárított alma és cukorrépa szerepel a;
„vadásztársaságoktól rendelt" menüsorban: Figyelnek a kiegészítő anyagokra, az energiatartalomra és a rostanyagokra is a szakemberek,
sőt, gyógyszerekkel is védik a vadakat.  

                     
Hóban és fagyban nehezebben találnak élelmet Szigetköz vadjai: január óta ezért folyamatosan tonnaszám hordják ki a vadásztársaságok a cukorrépát, kukoricát és silót. A takarmányok mellett gyógyszereket is kapnak az állatok, mellyel védik őket a máj mételytől, a férgektől és a fertőződésektől is.
A szárított alma segíti az agancs „felrakását"
- Nemcsak takarmányozással, hanem féregtelenítéssel is" jó kondícióban; tartjuk a vadállományt - mondta Törzsök Gyula, a Kisalföldi Erdőgazdaság Rt. fővadásza. - A májmétely mellett a belső élősködők ellen is védjük őket ezzel a gyógyszerezéssel, melyet a 28 napos kiürülési idő miatt a vadászszezonon kívül - február végén -kell elvégeznünk. Azt sem lehet tudni soha, hogy az állatok éppen milyen táplálékot kívánnak. A gesztenye - mely a hasmenés ellen véd - mellett más rostanyagokra, például kukoricaszárra is szükség van a sok szemes- és lédús takarmány mellett. A vad etetése tulajdonképpen egész éves munka. A malacok úgynevezett malactápot kapnak, melynek fehérjetartalma magasabb, s ez tökéletesen 'kiegészíti a természetben található anyagokat, s nem tartalmaz antibiotikumot és vegyszereket. Az őzeknek szárított almát adunk, melynek hatása az „agancsfelrakásnál" segíthet. A vaddisznókat magas energiatartalmú anyagokkal, főleg kukoricával etetjük. A mostani időjárásnál, amikor a hó megolvad, majd ismét megfagy, s egy jégkéreg keletkezik: ez az állatnak könnyen összevagdossa a lábát, mely elfertőződhet, s az állat elhullásához vezethet.. Ezért nyugalmat és feltört csapásokat biztosítunk nekik.
Szoktatás az etetőasztalokon
- Az is a feladataink közé tartozik, hogy a gyenge, de még életképes vadat megmentsük: étrendjükbe magas csersavtartalmú, hasmenés elleni takarmányokat válogatunk össze. A makk, a vadgesztenye ilyen, amit a cukorrépa és a takarmányrépa mellett célszerű adni. Arra azonban figyelnünk kell, hogy a répa ne fagyjon meg, ha kitesszük, mert így még veszélyes is lehet az állatoknak. Szalmatakaró alá tesszük, így a vad mindig csak kis felületen találkozik vele.
- Tíz nap múlva elkezdjük a szarvasok etetőasztalhoz szoktatását. Ezután gyógyszeres "kezelést kapnak. Mivel a legerősebb állat nem engedi a táplálékhoz férni a többieket, ezért több asztalon tálaljuk az élelmet. Mivel a szarvas szaglása jó, ezért fokozatosan lehet csak rászoktatni ezen hatóanyagok felvételére. Ha megszokta a szagot, akkor veszi csak fel a teljes gyógyszermennyiséget. A hullámtéren gallyak, rügyek és kérgek tartalmaznak mikroelemeket és vitaminokat, mely jó kiegészítő anyag, ezért fákat döntünk ki takarmányozási célra. Vadászkerületenként 500-700 mázsa kukoricát tettünk ki eddig, s 400 mázsa körüli lédús takarmányt, szénát kevesebbet adunk a vadaknak.
Nem találtak még elhullott vadat
- Októberben már vittünk ki az állatoknak kukoricát, ám a viszonylag enyhe idő miatt akkor „nem vették fel azt" - mondta Takács László, a Szigetköz Vadásztársaság elnöke. A társasághoz tizenkilenc település határában 23 ezer hektár tartozik, közel száz helyen etetnek és 84 úgynevezett sózójuk van.
- Eddig 500 mázsányi cukorrépát, 400 mázsa silót és csöves kukoricát tettünk ki az erdők alá. Két járművel folyamatosan hordjuk a takarmányt: a hideg miatt elhullott állattal eddig még nem találkoztunk. Felkészültünk a télre, ám az etetés csak a jobb idő beálltáig, várhatóan március közepéig tart - mondta az elnök.

Cséfalvay Attila

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.