2010. augusztus 5. - A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH)
adatai szerint tavaly közel 26 ezer köbméternyi fát loptak el a hazai -
különböző kezelésben lévő - erdőkből, A 2010-es adatok még nem teljes körűek, az ellenőrzések, adatrögzítések folyamatban vannak - mondta a Napi érdeklődésére Ali Tamás, az MGSZH erdészeti igazgatóságának igazgatóhelyettese. Még a köbméterenként 12-15 ezer forintos tűzifaáron számolva is jelentős, több száz milliós értékről van szó, azonban ha szabályosan letermelt, elszállításra váró rönköket lopnak el a tolvajok, akkor ennek többszöröse is lehet az erdőgazdálkodót érő kár. A legnépszerűbb továbbra is a tölgy és a cser, a harmadik legkedveltebb fajta a főleg az Alföldön keresett akác. A legnagyobb károk a magántulaj-donban lévő erdőkben esnek, vélhetőleg azért, mert a kevésbé tőkeerős szektor nem tud állandó felügyeletet biztosítani az erdeiben.
Országosan ugyan még nem, de helyenként már működik a falopások megelőzését célzó - baj esetén pedig a felderítést segítő - származásigazolási rendszer és remélhetőleg mihamarabb megkezdődik az országos alkalmazása is - mondta a Napi érdeklődésére Sárvári János, a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének (MEGOSZ) ügyvezető igazgatója. Ez ugyan alapvetően még papíralapú rendszer, azonban vannak olyan elemei, amelyek segítik a kitermelés-helytől a közútig, sőt azután is a kitermelt faanyag nyomon követését az erdőkre felügyelő erdészek és a rendőrség számára. Mivel az Európai Unióban ugyancsak szigorították a faanyagok tagállamok közötti mozgásának ellenőrzését, nyomon követését, ezért ha a rendszer valóban működni kezd, ennek a rendeletnek is megfelel majd.
Igazán hatékony azonban akkor lenne, ha ezzel együtt létrejött volna az erdővédelmi szolgálat is - mondja az ügyvezető elnök. Ez azonban vélhetően költségvetési okok miatt elmaradt. Az erdővédelmi szolgálat az eredeti elképzelések szerint egy országos lefedettséget biztosító, széles jogkörrel felruházott fegyveres testület lett volna az erdészeti hatóságon belül, amelyet elsősorban a falopások és az illegális fakitermelés megakadályozása végett hoztak volna létre. Emellett közreműködött volna a természeti katasztrófák, például az erdőtüzek elhárításának koordinálásában is. KISS MELINDA KATALIN
Költségvetési áldozat az erdővédelmi szolgálat (Napi Gazdaság)
- Főszerkesztő
- Napilapok
- Találatok: 1072