Kétszázmilliárd forintos pusztítás (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. augusztus 9. -  AZ ÁLLAMTITKÁR SZERINT A KORMÁNY A KÁROKOZÁS MÉRTÉKÉNEK FÜGGVÉNYÉBEN TÖLTI MAJD FEL FELÜLŐL AZ AGRÁRKÁR-EHYHÍTÉSI ALAPOT Több mint tízmilliárd forintnyi időjárási kár érte az idén a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei gazdálkodókat. Az ismétlődő eső, belvíz és a jég esak a növénytermesztésben hatmilliárd forintot meghaladó kárt okozott, ráadásul még augusztusban is érkezhet pusztító viharverés. Az agrártermelők érdek-képviseleti szervezetei azonnali intézkedéseket sürgetnek.
Évtizedek óta nem érte ekkora csapás a mezőgazdasági termelőket. A becslések szerint több mint tízmilliárd forintos időjárási kár érte az idén a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei gazdálkodókat, ezért a nyírségi agrártermelők érdek-képviseleti szervezetei, az Agrárkamara, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége, valamint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége azonnali intézkedéseket sürget a termelők megsegítésére.
„Az esőzések miatti belvízi elöntések, valamint az ismétlődő vihar- és jégkárok csak a növénytermesztésben hatmilliárd forintot meghaladó pusztítást okoztak. Emellett több mint két és fél milliárd forint az erdészetekben keletkezett kár, mezőgazdasági épületek rongálódtak meg, s a halászati és'a vadgazdálkodási ágazatban is jelentős a pusztítás " - jelen -tette ki Demendi László, az agrárkamara megyei elnöke Nyíregyházán. Mezőgazdasági szakemberek szerint óriási a terméskiesés a Szabolcsban több mint húszezer hektáron termő almánál, hiszen az esős időjárás miatt nem tudtak megfelelő növényvédelmet végezni a gazdák. Egyes térségekben a gombabetegségek elpusztították a termést, míg máshol felével, harmadával csökkentették.
Az agrártermelők érdek-képviseleti szervezetei szerint a kormánynak előre kellene hoznia a kárenyhítési előleg és az uniós támogatás kifizetését szeptemberre, továbbá szükség lenne a termelői hitelek átütemezésére is. Ezenkívül szerintük olyan pénzügyi támogatási konstrukció kidolgozására is szükség lenne, amely az őszi betakarításhoz és a jövő évi termelés indításához ad forrást az idén bevétel nélkül maradó gazdáknak. Az agrárkamara megyei szervezete egyébként azzal is segíti a termelőket, hogy elengedi a mintegy tizenhétmillió forintos idei tagdíjat. Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára kiemelte: a kormány a károk mértékének függvényében tölti majd fel felülről az agrárkár-enyhítési alapot, amelyben biztosan több pénz lesz, mint a korábbi években megszokott ötmilliárd forint. A szaktárca a gazdák megsegítését prioritásnak tartja. A legutóbbi becslések szerint az időjárás összességében kétszázmilliárd forintos pusztítást végzett a mezőgazdaságban.
A Generáli-Providencia Biztosító Zrt. július végéig több mint ezerkilencszáz káresetet regisztrált, a jég-és viharkárok becsült értéke csaknem 2,3 milliárd forint. Ez utóbbi messze az egyik legmagasabb a hazai biztosítótársaságok által mért kárértékek között.
A Magyar Biztosítók Szövetségének júliusi adatai alapján mintegy hétezer mezőgazdasági káresetet jelentettek be a biztosítóknál. A kárérték több mint hatmilliárd forintra becsülhető.
„Csongrád és Békés megye egy-egy részén olyan hatalmas károkat okoztak a júniusi jégesők és viharok, hogy volt ügyfelünk, akinek majdnem százmillió forintot fizettünk ki. Ugyanebben a hónapban a Hajdú-Bihar   és   Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében végigsöprő jég után esetenként több tízmillió forint értékű kártérítésekre is sor került. Egyáltalán nem szokatlanok az ilyen nagy összegű kifizetések: volt olyan biztosítottunk, akinek termőterületein tavaly százhuszonkétmillió forintos kárt okozott a jégeső" - mondta Oláh Ferenc, a Generali-Providencia Biztosító Zrt. osztályvezetője. A társaság lapunkhoz eljuttatott közleménye kiemeli: még augusztusban is jöhet jégverés. SZARVAS SZILVESZTER


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.