Oroszország: kevesebb szmog, több Putyin (NOL)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. augusztus 11. - Moszkvát elhagyta a szmog, két nap alatt felére csökkent az erdő- és tőzegtüzek száma Oroszországban. Amíg 2012-es elnökválasztási kampány előjátékaként az orosz kormányfő a helyi vezetők felelősségét firtatja és repülőről oltja a tüzet, a kevésbé látványosan szereplő Dmitrij Medvegyev „bizonyos politikai erők káros PR-járól” beszél. Szerdán 93 ezer hektár lángolt, és 160 ezer ember dolgozott az oltási munkálatokon. A hőség és az aszály azonban továbbra is kedvez a tüzeknek, így a szmog - ha nem is olyan fojtogatóan, mint a hétvégén - visszatérhet az orosz fővárosba is. Különösen, miután Moszkva megyében nem állt be érdemi változás, a lángok inkább a többi érintett megyében szorultak vissza. Az előrejelzések szerint péntekre a 11 milliós város ismét füstbe burkolózhat.
Ezért az Egyesült Államok moszkvai képviselete továbbra is csökkentett munkaidőben működik, részben lemondták a vízum megszerzéséhez szükséges interjúkat is, ezért az igénylőknek hosszabban kell várakozniuk. A követség alkalmazottjainak többsége szeptember elejéig szabadságra ment. Az európai képviseletek java azonban észrevehető korlátozás nélkül működik. A magyar nagykövetség és konzulátus szintén, igaz az alkalmazottak családtagjai közül sokan, saját költségre hazamentek.
A lángok közvetlenül már nem fenyegetik a szarovi nukleáris kutatóintézetet és az Uralon túli zárt város, Sznyezsinszk nukleáris kutatóközpontját sem. A lángok kapcsán azonban mégis felmerült a sugárzó szennyeződés terjedésének veszélye, miután az ország nyugati szélén lévő Brjanszk megyében több olyan is terület lángolt, amely az Ukrajnában fekvő csernobili atomerőmű 1986-os tragédiája nyomán a fertőzött zónába került - tudatta az Interfax orosz hírügynökséggel az orosz erőgazdálkodási hatóság. A Roszleszozascsita szerint a megyében 269 hektár fertőzött terület ég, ahonnan a felszálló hamu radioaktív anyagot szórhat szét. A hatóság szerint a nyári tüzekben - amelyek országosan 750 ezer hektárt érintettek - összesen 3900 hektár lehetett fertőzött. Az orosz tisztifőorvos ugyanakkor tagadta a sugárzás veszélyét. Gennagyij Onyiscsenko pánikkeltésnek nevezte az erről szóló híreket. Az oltási munkákat koordináló Rendkívüli Ügyek Minisztériuma szerint a sugárzás mértéke nem nőtt Brjanszk környékén sem. Nyilas Gergely


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.