2010. augusztus 26. - Biomassza-fűtőművel egészíti ki a miskolci
távfűtési rendszert a városi tulajdonú Miskolci Hőszolgáltató Kft. és a
WIS Zrt. által alapított Bioenergy-Miskolc (BM) Kft. A 780 millió forint értékű zöldmezős beruházáshoz a társaság 320 millió forintos KEOP-támogatást nyert, a 150 millió forintos önrész mellett banki hitelből finanszírozzák a beruházást - mondta Méhn Imre, a BM ügyvezető igazgatója miskolci sajtótájékoztatóján.
A 25 százalékban a városi cég, 75 százalékban pedig a WIS tulajdonában lévő BM egy három megawattos faapríték-tüzelésű kazánt helyez üzembe a jövő évi fűtési szezon kezdetéig, amely Méhn szerint évi egymillió köbméterrel csökkenti majd a jelenleg teljesen gázalapú hőtermelés gázigényét.
A beruházás üzleti szempontú, versenyképességét a biztos piac adja, amely - legalábbis a fűtési szezonra - adott - mondta lapunknak Wicha József, a WIS vezérigazgatója. Állami és európai uniós támogatás nélkül azonban nem állna meg a projekt- tette hozzá. A miskolci projekt kapcsán 15 éves megtérüléssel számol Wicha, azonban a WIS csupán belépőnek, egyfajta pilot projektnek tartja a mostani beruházást. A biomassza alapú energiatermelés területén további fejlesztéseket tervez a társaság, elsősorban a hulladékfeldolgozáshoz kapcsolódó energiatermelés területén.
Biomassza-fűtő- és -erőművek működnek többek között Szigetváron, Mátészalkán, Körmenden, Papkeszin, Pécsett és Ajkán, de tavaly év vége óta a pannonhalmi apátság is 80 százalékban biomasszával váltja ki földgázüzemű energiatermelését. LESZÁK TAMÁS
Az energiainfo.hu és a Forsense közös felmérése szerint a szakemberek 30 százaléka a geotermia és mindössze 18 százaléka a biomassza, biogáz területén vár jelentősebb bővülést a következő években. Ezt részben a gyenge ágazati pr-tevékenység magyarázhatja, de a tájékozatlanság miatt a negatív kampányok is a tévhiteket erősítik.