Ismét elutasították a cementművet (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. szeptember 1. - A Holcim állandó pereskedésbe kényszerült levegőszennyező beruházása miatt Másodfokon is elutasította az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség a nyergesújfalui Holcim mészkőbánya-bővítés engedélye iránti kérelmét. A felülvizsgálatra azért volt szükség, mert az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület fellebbezett az Észak-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség határozata ellen, amely szerint a Nyergesújfalu I. mészkőbánya 660 ezer tonnáról 1,8 millió tonnára váltó kapacitásnövelése nem okoz jelentős környezeti hatást a térségben. A határozattal szemben a közléstől számított harminc napon belül a Komárom-Esztergom Megyei Bírósághoz címezve, de az Észak-dunántúli Felügyelőséghez három példányban benyújtott keresettel lehet élni. Ezt a Holcim Hungária Zrt. figyelembe is fogja venni, és megtámadja a bíróságon a döntést. Mint arról korábban beszámoltunk, a bíróság első fokon még 2009-ben felfüggesztette a Holcim Hungária Zrt. Nyergesújfalura tervezett cementgyárának engedélyeztetését több civil szervezet, valamint Esztergom, Tát, Tokod és Tokodaltáró önkormányzatának beadványára. A civil környezetvédők és az önkormányzatok az Országos Környezetvédelmi Főfelügyelőséget perelték be, mert szerintük a hatóság engedélye alapján a 76 hektáros, zöldmezős építkezés visszafordíthatatlan károkat okozna, különösen azon a Natura 2000-es védelem alatt álló területen, amelyen keresztül a Hokim egy 11 kilométeres szállítószalagot tervezett.
A Hokim Hungária Zrt a felfüggesztés ellen fellebbezett. A cég szerint az egységes környezethasználati engedély végrehajtását függesztették fel, de ez nincs hatással a jogerős építési engedélyre.
A többmilliárdos beruházással megvalósuló üzemben a tervek szerint évente több mint hetvenezer tonnányi hulladékot égetnének el, miközben a zöldek szerint az a helyi vízbázisokra épülne. A környezetvédők úgy tartják a cementmű működésével lényegesen nőne a levegő szennyezettsége is. A környezetet ugyanis nemcsak a szálló por és a hulladékégető kéményein kijutó szennyező anyagok terhelnék, hanem annak a napi ötszáz kamionnak a kipufogófüstje is, amely a Duna-parti úton közelítené meg a létesítményt.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.