2010. szeptember 2. - TERMÉSZETVÉDELEM - Több mint 1,1 millió hektáron
dolgozik egy maroknyi létszámú őrszolgálat, akiknek gondjuk van eltévedt
turistákra, madarakra is. - Bevált a telefonos ügyeleti rendszer, az elmúlt hónapokban rengeteg hívás érkezett a természetet járóktól, akik vagy problémáik megoldásához kértek segítséget, vagy természetkárosítást jelentettek be az őrszolgálatnak - mondta el Becsei Ferenc, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) természetvédelmi őrszolgálatának vezetője a park zöld forródrótjának működése kapcsán.
A forródrót segített akkor is, amikor a napokban hat denevér tévedt be egy családi házba. S akkor is, amikor védett nagy ragadozó madarakat veszélyeztettek mérgezések. A dögbe rejtett, ma már betiltott talajfertőtlenítő méregnek, a karbofuránnak „köszönhetően" számos parlagi és réti sas esett áldozatul a Hevesi Füves Puszták körzetében és Mezőkövesd térségében is. De jól jött akkor is, amikor a Bükkben eltévedt turistákat kellett útbaigazítani.
Térképekkel, távcsővel felszerelkezve járják rendszeresen a természetőrök a védett területeket. Nem tudják, mi lesz a sorsuk.
A zöld őrangyaloknak köszönhető annak az idős hölgynek a megtalálása is, aki Bánkútnál a Bálványos felé indulva szeretett volna eljutni a Petőfi kilátóhoz, ám útközben eltévedt. Akad a bejelentések közt jócskán olyan természetkárosító jelenség - illegális szemétlerakás, szennyezés, rongálás, tiltott területre való behajtás - vagy sérült állat, amire a jó szándékú polgárok igyekeznek felhívni a figyelmet.
- A kollégáim úgy ismerik a rájuk bízott területet, annak értékeit, mint a tenyerüket - tette hozzá Becsei Ferenc.
Pedig nem kis területet kell felügyelnie a valóban maroknyi létszámú, 34 fős őrszolgálatnak. Az igazgatóság természetvédelmi őrszolgálata összesen több mint 1,1 millió hektáron dolgozik, egy állami természetvédelmi őr átlagosan 38 ezer 094 hektárt és 5524 hektár országos jelentőségű védett területet felügyel. Az őrszolgálat vezetője szerint is legalább ennek a duplájára lenne szükség.
- Kiszámoltam, hogy ekkora területre és feladatra hatékony járőrpárok működése esetén 70-80 emberből álló szolgálat lenne igazán ütőképes. Felkészült jelentkezőkből nem lenne hiány - jegyezte meg az illetékes.
Becsei Ferenc sem tud ugyanakkor részleteket arról, hogyan akarják átalakítani az őrszolgálatok működését. Ami biztos, hogy nem tervezik a természetvédelmi őrszolgálat megszüntetését, legalábbis ezt nyilatkozta Rácz András, a vidékfejlesztési tárca helyettes államtitkára, miután zöld szervezetek nyílt levélben fordultak az őrszolgálatok ügyében a miniszterhez. Az őrszolgálati tevékenységét viszont felül akarja vizsgálni a kabinet. Bizonyos hatósági jogköröket át szeretnének csoportosítani más hatóságokhoz. Van ugyanis olyan kormányzati törekvés, miszerint egyszerűsíteni kell a hatósági eljárásokat, ennek kapcsán össze kívánnak vonni hatósági jogköröket, hogy azokat ne elaprózva gyakorolják. A hatósági jogköröket megyei és regionális szinten kívánják központosítani. Kovács János
Tavasz óta működik a zöld forródrót
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság 2010. április 1-től vezette be az ügyeleti telefonrendszert. A hívható telefonszámon (36/30/861-3808) a területen dolgozó természetvédelmi őrszolgálat tagjai érhetők el. A természet óvásával kapcsolatos közérdekű bejelentéseket lehet ezen a számon eljuttatni hozzájuk munkanapokon 8-16, szabadnapokon és munkaszüneti napokon 8-19 óra között.
Jelenleg egyébként a természetvédelmi őrök helyszíni bírsággal, szabálysértési feljelentéssel élhetnek, súlyosabb esetben a bűncselekményt elkövetőket feljelentik, vagy az illetékes természetvédelmi zöldhatóság intézkedik.
Jelzőtáblák, eredményes harc a terepmotorosok ellen
A nemzeti park őrszolgálatának mára sikerült jelentősen visszaszorítani a védett területeken való terepmotorozást. Pedig az ezredforduló környékén itt még a legvédettebb területek is az erdők-mezők csendjét, a vadak nyugalmát megzavaró, földszaggató, dübörgő motorosoktól voltak hangosak. A hatékony föllépés, az eredményes helyi módszer nyomán, amelynek része volt akár az elkövetés eszközének visszatartása is, csökkenteni tudták a tiltott erdőjárók aktivitását. Akadt olyan időszak, amikor az országban védett területen lefülelt terepmotorosok, motoros szánok, quadosok mintegy 90 százalékát ebben a térségben csípték nyakon. Ma már a védett területet jelző táblákat is jobban figyelembe veszik az emberek.
Maroknyian védik a több mint 1 millió hektáros területet (Heves Megyei Hírlap)
- Főszerkesztő
- Napilapok
- Találatok: 450